AVM’lere kimsenin gücü yetmiyor

 • Murat Yıldırım

  Murat Yıldırım Yazı Arşivi
  28 Kasım 2021 /   438 Okunma

  AVM’lere kimsenin gücü yetmiyor

   

  Kazık üstüne kazık, haksız kazanç gırla; emekli, işçi, sabit gelirli asgari ücretli perişan, kim koruyacak bu garibanların hakkını kim koruyacak. Abartmıyorum, zaten gerek bölge TV de gerek ulusal TV’lerde piyasa kimliğinin hangi merhalede olduğunu tüm halkımız dikkatle izlemektedir.

   

  Tüketicinin aldatıldığı, istismar edildiği ve kazıklandığı ile ilgili yüzlerce binlerce örnek göstermek mümkündür.

   

  Dilerseniz dumanı üstünde bir örnekle hadiseyi perçinleyelim. Şöyle ki; Hemen geçtiğimiz günlerde AVM’lerin birinde bal’a gözüm takıldı. 650 gramının fiyatı 42.90 TL. Kilosu 66 TL ye denk geliyor.

   

  3-4 gün sonra, yani bugün gidip satın almak istediğimde aynı miktar balın 49.95 TL. Yani 1 kilogramının 69.239 TL, bir iki kuruş eksiği ile kilosunun 77 TL olduğuna tanık oldum.

   

  1) Bu fiyatlara karar veren kimdir?

   

  2) Balı üreten mi, Toptancı mı, yoksa AVM’nin iradesi mi?

   

  3 ) Yoksa devletin resmi makamlarından mı bu karar veriliyor?

   

  Bu konuda üç taraf vardır. a) Ben, satın alıp parayı ödeyen, b) Balı üreten, c) Ürünü satan AVM. Siz alıcı satıcı olarak aranızda fiyat oluştururken, asıl taraf olarak parayı ödeyen taraf ben olduğuma göre ben niçin dikkate alınmıyorum, niçin adam, insan, vatandaş yerine konulmuyorum?

   

  Eğer aynı parti ürün rafta durmaktayken bunu satan AVM 3-4 gün sonra ürün ve parti numarası değişmeden aynı ürün durduğu yerde nasıl oluyor da 3 günde AVM marifetiyle 11 TL farkla etiketlenebiliyor?

   

  Sayın Antalya Ticaret İl Müdürümüz. Siz biz mağdur ve mahsun vatandaşlarımızın müdürüsünüz. Sizi bu ve benzeri konular için birkaç defa ziyaret edip bu tür haksızlıklar üzerinde paylaşımda bulunduk.

   

  Sayın Müdür Bey bazı AVM’lerde büyük dümenler dönüyor. Lütfen bu işletmelerle ilgili biraz daha dirayetli, rutine dayalı mesai icra ederek bizim haklarımızı koruyunuz.

   

  Ürünlerin parti numaralarından hareketle, aynı ürün üzerinde aynı işletmede defalarca etiket değiştirilmesine izin vermeyiniz. Fatura bilgilerinden hareket ederek lütfen halkın kazıklanmasına asla izin vermeyiniz.

   

  Vicdan ve merhamet fukarası insanların halkı soymasına izin vermeyiniz.

   

  Esasen durum yalnızca AVM’lerle de sınırlı değildir. Gerekirse bizler de sivil yapılanmalar olarak yanınıza gelelim, mevzuatın izin verdiği ölçülerde size kendimize yardımcı olalım. Kalkınmış ülkelerde kurumlara halkın katkıları daima ön planda tutulmaktadır. Lütfen gereğini yapalım, hac sevabı işlenmiş olacaktır.


Yorum Yap