Müdürler geri çağırılmalı

 • Murat Yıldırım

  Murat Yıldırım Yazı Arşivi
  28 Ağustos 2021 /   2525 Okunma

  Müdürler geri çağırılmalı

  2000’li yıllara kadar ülkemiz düzeyinde tüm gıda işletmelerinde yasa gereğince bakanlık tarafından görevlendirilmiş binlerce sorumlu yöneticinin 2000’li yılların başından itibaren görevlerine son verilmiştir.

   

  Fırınlarda, pastanelerde, tüm gıda işletmelerinde imalat boyutundan satış işlemlerinin yapıldığı akım şeması içinde zincirin her aşamasında denetim yaparak insanların temiz gıdaya ulaşması bakımından can siperane bir eforla çalışan kimya-gıda ve ziraat mühendisleri bilinmeyen gerekçelerle işletmelerde işlerine son verildi.

   

  Bu nedenle temel gıdamız ekmeğin bile insan sağlığı açısından tartışılır hale gelmiş olması, bu yanlış adımın, alınan isabetsiz kararın sonucudur.

   

  Bir toplum düşünelim, o toplum, temiz gıdaya, temiz suya, temiz havaya ve temiz bir çevreye ulaşamıyorsa o toplumun ve yarınlarını emanet edecekleri genç ve müstakbel neslin sağlığının ne durumda olacağını tercüme etmek çok zor olmasa gerek.

   

  Açıkça bir kere daha söylemek istiyorum. Günümüzde çok sayıda gıda işletmesi, kamu sağlığı bakımından içler acısı durumdadır.

   

  Piyasayı şöyle bir gözlemleyen her insan bu hazin durumu fark edebilecektir. Mesela gelin de şu semt pazarlarını beraberce bir gezip görüverelim.

   

  Kanun var tüzük var, yönetmelikler var. Denetim mekanizmamız var. Kanunlar ve kanunları icra eden icra organlarımız var. Bu organlar halkın sağlığını korumak ve kollamakla yükümlüdür.

   

  Peki, Cumhuriyetimizin 100. yılına doğru neden hala bu sorunlar çözülmüyor? Kesinlikle bir yerlerde mutlak detaylı yanlışlıklar var. Bunu bulmak ve çözmek, sonuç almak zor değil.

   

  Söylemek ayıp olur mu bilmem ama ben tam 58 yıldır bu işlerin içindeyim.

   

  Bu işin kitabını yazıyoruz. Ama ne acıdır ki sözümü ve sözümüzü duyurmak kolay olmuyor. Ayrıca kamu sağlığı dikkate alındığında bu işin vicdani bir konu olduğu apaçık ortadadır.

   

  Çözüm zor değil. Meriyetteki mevzuatı uygulamakla iş biter. İstenmesi halinde ilgili kurum ve kuruluşlar arası, geniş tabanlı, kalıcı bir koordinasyon ağı içinde; rutine dayalı bir icrai faaliyet ışığında konunun çözümlenmesi mümkündür.

   

  Yapılacak 1 numaralı icraat; müphem nedenlerle işine son verilen binlerce sorumlu yöneticinin, kamu menfaatlerinin ve kamu sağlığının korunması adına yeniden işlerine iade edilmesidir. Böyle olursa insanımız kazanır, ülkemiz kazanır, toplumumuz sağlığını kazanır.


Yorum Yap