Siyanürle altın aranmasının kötü sonuçları

 • Murat Yıldırım

  Murat Yıldırım Yazı Arşivi
  24 Mart 2021 /   2414 Okunma

  Siyanürle altın aranmasının kötü sonuçları

  Günümüzde doğamızın bağrına sokulan hançerler nedeniyle dağlarımızın topraklarımızın aldığı derin yaralar tedavi edilir türden değil.

   

  SİYANÜR NEDİR NE İŞİ YARAR: Siyanür çok tehlikeli, ölümcül bir kimyasal zehirdir. Kullanıldığı topraklarda dikkatli olunmazsa havaya karışan siyanür molekülleri bile akciğerlerde alveolleri (hava kesecikleri) üzerinde ağır tahribat yaratarak ölüme neden olan keskin zehirler arasındadır.

   

  Vahşi ve emperyal sermayenin yurdumuz coğrafyamızın değişik bölgelerinde açık sistem yöntemiyle ve siyanür kullanılarak altın arama işi model haline getirilirken maalesef ülkemizin, toplum sağlığının (kamu sağlığının), topraklarımızın, yer altı ve yer üstü sularımızın kısa-orta ve uzun vadeli geleceği acaba hesaba katılıyor mu bilinmiyor.

   

  Bir ülkede kanser vakalarının neden hızla arttığı hiç araştırılıyor mu?

  Siyanür olarak bilinen, kimyasal simgesi (CN) olan bu zehirli madde aynı zamanda bir intihar maddesidir. YILDIRIM BAYAZIT’ın yüzüğünün kaşında gizlenmiş siyanür maddesi vardı. Bir gün düşmana esir düşmesi ihtimaline karşı; esir olarak yaşamaktansa intihar etmeyi planlayarak bu zehri yüzüğünde saklıyordu.

   

  BU İŞ İÇİN NEDEN BİZİM ÜLKEMİZ TERCİH EDİLİYOR:

  Siyanürle altın arama işi Kanada dahil, dünyanın birçok yerlerinde yapılıyor ama o coğrafyalarda ormanlar kesilip yok edilmeden ve kapalı sistem yöntemi uygulanarak yapılmaktadır.

  Bu yöntem o şirketler için pahalı bir yöntem olduğu için bizim ülkemizde hem ormanları kesip değerlendirmenin hem de açık (ucuz) sistem uygulanarak şirketler daha çok kazandığı için bu işin yapılması için ülkemiz tarcih edilmektedir. Fakat tüm kalıcı zararlar bizim için söz konusu olmaktadır.

   

  SONUÇLARI: Siyanür (CN) önce toprağı, yer altı ve yer üstü sularını zehirler. Yağışların (kar ve yağmur sularının etkisiyle) topraktaki bulaşığı (siyanür konsantrasyonu) orta ve uzun dönemde geniş bir arazide yayılım eğilimine sahiptir. Hal böyle olunca zaman içinde yayılım ve dağılım akümülasyon prensibine bağlı olarak o topraklarda üretilen tüm tarım ürünlerinin dokusuna, yer altı ve yer üstü sularına bulaşır. Başta insan olmak üzere, uçan yürüyen, sürünen ve yüzen yer yüzü canlılarının tamamı için oluşturduğu tehlikeler nedeniyle ciddi bir risk faktörü haline gelir. Konu acilen masaya yatırılmalıdır.


yorum-resim

Muhterem Köse26 Mart 2021

Sayın Murat Yıldırım,
Siyanürle altının nasıl arandığını anlatabilir misiniz?
Saygılarımla,
Muhterem Köse
Dr. Maden Yük. Mühendisi

Yorum Yap