Özel Günler

Tüketici Kazıklanıyor, Yetkililer Nerede?

 • Murat Yıldırım

  Murat Yıldırım Yazı Arşivi
  19 Mayıs 2021 /   1093 Okunma

  Tüketici Kazıklanıyor, Yetkililer Nerede?

     Ben bir yetkili olsam, zerre büyüklüğünde de vicdanım varsa halkın feryadına kulak verirdim.

   

      Tüketici çok yönlü olarak kazıklanıyor bas bas bağırıyor, “imdat" diyor ama kazıklanmayı sineye çekip çaresizce köşesine çekilip susmak zorunda kalıyor. Kazıkçı volvoya sorarsanız " serbest piyasa var ,"seni istediğim gibi kazıklarım " mantığı ile vatandaşı kazıklamayı sürdürüyor.

   

       1940’lı yıllarda çıkarılan Milli koruma kanunu vardı. Halka kazık atan esnaf hem para cezası öderdi hem de hapse girerdi.

   

       Vatandaş satın aldığı ürünün üzerinde alış ve satış fiyatını okurdu. Esnafın malın üzerine etiket koyma zorunluluğu vardı.

   

      Gerekirse müşteri etiketle de yetinmeyip, ihtiyaç halinde fatura sorma hakkı vardı. Ben bir vatandaşım, bir tüketiciyim. Evrensel sorgulama hakkımı kullanarak soruyorum; muhatabım kim? Kamu oyu olarak tüketiciler adına soruyorum; Vatandaşın kazıklanması karşısında o utanmazlara ,o vicdansızlara kim müdahale edecek, ne duruyorsunuz ,piyasayı niçin denetlemiyorsunuz. Beni, benim durumumdaki milyonlarca mağdurun hakkını kim koruyacak?

   

      Bu ürünü kaç liradan aldın kaç liradan satıyorsun, hani etiketin "çıkar faturanı" deyip denetlenmiyor bu vicdan fukarası kişiler?

   

       Adam gıda maddesi satıyor, et satıyor, süt ve süt ürünleri satıyor. Her kimse sorumlu, sorumlular, söyleyin lütfen Antalya piyasasından bir yıl içinde her türlü gıdadan kimyasal-bakteriyolojik kaç numune aldınız? Aldığınız numunelerden kaçı GMT’ye uygun kaçı GMT'ye aykırı? GMT'ye aykırı olanlar hakkında Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulundunuz mu? Sonuçları ne oldu? Ben bir tüketiciyim. Temiz gıdaya, temiz suya, temiz çevreye ve temiz havaya ulaşmak Anayasal hakkımdır.

      Sorumlular her kimse sizler biz vatandaşlara bu hakkı temin ediyor musunuz? Tükettiğimiz gıdalar ne kadar güvenli? Tüketiciyi ne zaman aydınlatacaksınız?

   

   

  Fiyatları denetlemek kimin sorumluluğunda, kim kontrol ediyor?

      İfade ettiğim konular kimin uhdesindeyse lütfen herkes görevini yapmasını talep ediyoruz. Bunun adı serbest piyasa değil; " HAKLI REKABETE DAYALI SERBEST PİYASA EKONOMİSİDİR." 


      Kötü niyetli tacir işine geldiği gibi konuşturulmamalı. Rekabet kanunu delecekler, halkı kazıklayacaklar ama biz susacağız, Olmaz olamaz. Ben gerek kendi adıma gerek tüm masum tüketiciler adına evrensel talep etme ve itiraz hakkımı kullanmak üzere yazmış oldum. Fiyatların kontrolünde ve sağlık açısından otokontrol mekanizması mutlaka kurulmalıdır.


Yorum Yap