Özel Günler

Tüm belediye başkanlarımıza çağrımdır

 • Murat Yıldırım

  Murat Yıldırım Yazı Arşivi
  28 Nisan 2021 /   1775 Okunma

  Tüm belediye başkanlarımıza çağrımdır

      Halen yaşamakta olduğumuz korona felaketinden hayal ve tahmin edilen takvim sürecinden kurtulmamızın mümkün olmadığı bir kere daha anlaşılmıştır. Alınması gereken tedbirlerle ilgili çifte standartlar ne yazık ki gözlerimizin önünde tekrarlandıkça ve devamında oluk oluk ölüm vakaları devam ettikçe korku ve endişelerimiz pik yapar duruma gelmiştir.

   

      Bir taraftan vatandaş zapt-ı rapt altına alınırken ki bu karar çok yerindedir ve alkışlanmalıdır.  Diğer taraftan bazı cenaze törenleri ve siyasi arenalarda patlama noktasına gelen kalabalıklar, düğün ve havaya silah atılarak devasa asker uğurlama törenleri, şaşırtan ve endişelendiren hukuksuz eylemler... 

   

      2020 yılı başında ülkemizde günde 10-15 kişi ölmekteyken, aynı yıl içinde ölenlerin sayısı 4 binler mertebesindeyken, 2021 yılında 4. ayında yediye sekize katlanarak 37000’lere dayanmıştır ölenlerin sayısı.

      Bu olaylar benim özel olarak hazırladığım hayati istatistik raporlarımda mevcuttur.  Günlük ölümlerin sayısı 10-15 ten 350'ye, 360'a doğru seyretmektedir.  Dünkü sayı Türkiye için 37.579 idi.

   

  ÜRKÜTEN VE KORKUTAN BU SONUÇLARA GÖRE;

      Şayet alınan tedbirlerin bu şekilde devam etmesi halinde ölümlerin önüne geçilemeyeceği gibi bir işaret ortadadır. Dileyelim ki yanılmış olalım. Bu durumda sayın belediye başkanlarımızdan kamu adına şu talepte bulunma zarureti hasıl olmuştur:

      Daha fazla gecikmeden her belediye başkanımız kendi sorumluluk alanları içinde; yukarıdaki hayati istatistikler doğrultusunda hesaplar yaparak en az üç yıllık zaman projeksiyonunu da dikkate alarak ülkemizde takriben toplam 111000 mezar yeri belirlenerek yeni hazırlanacak imar planlarına işlemeleri evladır diyoruz. Kentimiz boyutundaki ölümler için de bir hesap yapılabilir.

      Korkarım ki, eğer akıl almaz tedbirsizlikler nedeniyle ve hala ölüm ve mortalite rakamları bu düzeyde devam etmesi halinde muhtemeldir ki önümüzdeki üç yıl içinde ülkemiz boyutunda, biliyorum çok acıdır ve üzücüdür; 111 bin insanımızı kaybetme kaygılarımızı saklı tutmaya çalışıyoruz. 

   

      Bu nedenle çok acele koşullarda hareket edilerek Belediye meclislerimiz, İl Hıfzıssıhha Kurulumuz ve de Mahalli Çevre kurulumuz toplanarak yönümüzü halkın sağlığına ve mezarlık projelerine dönmek suretiyle ivedi projeler bazında bir seferberlik başlatılmasında ciddi ve kalıcı yararlar olacaktır.

   

      30 yıl Sağlık Bakanlığı ve değişik bakanlık teşkilatlarında çalışmış olan Murat Yıldırım…


Yorum Yap