ANNEM…

 • Mürüvvet Özkan

  Mürüvvet Özkan Yazı Arşivi
  9 Mayıs 2021 /   4126 Okunma

  ANNEM…

  Mayıs ayının ikinci haftası ‘’anneler günü’’ olarak kutlanıyor. Bugün sizlere hayatımdaki rolü oldukça büyük olan bir kadından bahsedeceğim: Annemden… 


  Kadın denince "anne" gelir akıllara: Annelerimiz... 2014 yılının Mart ayının 14'ü; dert ortağım, meleğim, her şeyim diye tabir ettiğim, yan yana iken anlaşamadığım; ama vazgeçilmezim annemi kaybettiğim gündür. Yıllar sanki O'na olan özlemimi daha da kamçılamakta.


  İki buçuk kilo dünyaya gelmiş bir bebeği, canından vazgeçerek büyütmüş, ilkokula başladığımda kardeşimi babama bırakıp, beni elimden tutarak okula götürmüş bir kadındır annem. Ortaokul, lise çağlarımda hem derslerimle hem dertlerimle ilgilenmiş bir zat-ı muhterem. Üniversite dönemlerimde arkadaşım, evlilik ve anneliği tattığım zamanlarda yol göstericim. Kızımın bebekliğinde çocuk bakıcısı, yetişemediğimde evdeki aşçım... Eşimle ayrılığımda yaralarımın ilacı. Kendi evi, toplumdaki yaşamı ve saygınlığından ödün vermeden yapmıştır bunları. Amaaa... Her zaman ne yaparsa yapsın daima güler yüzüm olmuştur. Annemi anlatırken, sizlere biraz olsun ‘Kadın’ı anlatmak istedim aslında.


  Televizyonda, internette kadın cinayetleri haberlerini gördüğümde içim kararıyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre; 2020 de 269 kadın öldürüldü,152 kadının ölümü şüphe içeriyor. Tecavüz mağdurları… Çocuk evlilikleri de oldukça fazla...

  Peygamberimizin kadınlarla ilgili hadislerinden biridir: “Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allah'tan korkunuz! Zira siz onları Allah'ın bir emaneti olarak aldınız."

  Mayıs ayı deyince öncelikle kadın geliyor insanın aklına. Cefakâr, fedakâr "kadın”. Ana olan ya da olmayan, o sıcaklığı yüreğinde taşıyan "kadın" ,hayatın yükünü omuzlarında taşıyan "kadın”.

  Pek çoğu için evdeki gülen yüz, bazıları için çocuk doğuran, kimilerine göre ise aşçıdır "kadın". Herkesin yüreği kadar bir tarifi vardır KADIN için.

  Her “KADIN" bir hayattır, asırlara hükmedenlerin yetiştiricisi, doğurucusu ve hayat verenidir.

  Samimiyetimle ifade edeyim ki, hayatta okuduğum en güzel kitaptı annem.


  Vee.. Kadınlar için, istismarın son bulmasını, baskıların sona ermesini, cinayetlerin, tecavüzlerin tükenmesini, hayatın kadınla yeniden anlam kazanmasını diliyorum. Kaybetmeden değer bilmenizi umut ediyorum.

  Saygılarımla.

   


Yorum Yap