“ADRASAN” diye diye…

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  29 Ağustos 2017 /   2764 Okunma

  “ADRASAN” diye diye…


  Adrasan.

  Hani şu son yılların parlayan turizm beldesi. Tertemiz plajı ile övündüğümüz, ama artan tekne turu potansiyeli nedeniylede artık plajının çok ta masum olmadığı görünce üzüldüğümüz yer. Yok! tekneler henüz denizi kirletmiyor yanlış anlaşılmasın, sadece plajın büyük bölümünü tekneler kapattı.

  Biraz geri gidelim. 1989 yazı. Benim Adrasan ile tanışmam taaa o zamana rastlar. Serik Aspendos Gazetesi’nde “Genç Kalemler”  başlığı ile yer bulduğum döneme.

  O zamanki Adrasan’ı anlattığımız yazımızı şu cümle ile bitirmişiz. “Adrasan’a mutlaka gidin.Günübirlik düşünüyorsanız mutlaka özel araçla. Yanınıza fazla bişey almayın, fotoğraf makinenizi unutmayın ve dönerken geride lütfen sadece ayak izlerinizi bırakın.”

  Şimdi neden 18 yıl geriye mi gittim. Evet Adrasan hala güzel, hala temiz. Hele de tekne turu ile koylara, Suluada’ya gitmek mükemmel. Ama koylara adalara gitmek için güzelim plajı harcamanın mantığını da biri bana anlatsın. Sahi “Patron, n’oldu şu yat yanaşma yeri projesi?”

  Evet öneriyorum, mutlaka Adrasan’ı görün. Ama nasıl? Adrasan’da pansiyon sayısı arttı, oteller yapıldı. Gözlemecilik yapan mekanlar Alakart Restaurant’a dönüştü. Değişmeyen tek şey ulaşım sorunu. Geçtiğimiz yıl belli saatlerde anayoldan Adrasan’a yolcu taşıyan minibüsler taksicilerin baskısı altındaydı. “Az çalışın biz de ekmek yiyelim” diye.

  Bu yıl Adrasan’a gelen konuğuma Belen’den ulaşabileceğini söyledim ama yanılmışım. Sistem değişmiş. Antalya Adrasan arası sabah, öğle ve akşam 3 minibüs seferi var. Bu saatler dışında nerdeyse imkansız. Yani “özel araç şart.”

  Peki gideceğiz de yol durumu?

  Aha onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. Antalya’dan Adrasan’a gideceksiniz bildiğiniz Olympos yolunu kullanmayın, Belen’den dönün. Çünkü Olympos güzergahı zaten çok virajlıydı, buna birde zemin bozukluğu eklendi. Hele karanlıkta yola dalarsanız ön düzen pert.

  Geçtiğimiz hafta Vali Münir Karaloğlu bölgedeydi. Kendisiyle birlikte gezen etkili yetkili kişilerle ne konuşuldu yol mevzuu gündeme geldi mi bilmiyorum.

  Ama ben biraz paranoyağım ya. İnsanlara bir “model dayatması” mı var?

  Olympos ve Adrasan’ı tercih edenler cezalandırılıyor mu?

  Kumluca’ya yapılan bol yıldızlı otele gizli destek mi veriliyor?

   Gibi aklımda deli sorular.

  Tamam abartmıyorum. Herkes masum, ben fesat, diyorum ki: “Büyükşehir yönetimine “Bütünşehir gömleği bol geldi.”

  “Bu kadarlık ihmal olabilir” diyelim. “Valimiz talimat verdi” diyelim. Peki bu yol turizm için uzatılan bayram tatiline yetişir mi?

  Asıl nereye takılıyorum biliyor musunuz?

   Adrasan’da tekne turu işi yapanların Adrasan kadar Olympos’tan da müşterisi var. Her gün bu yoldan müşteri taşıyorlar. Yazın başından bu yana sesleri hiç çıkmadı. Hatta ön düzen masrafını belediyeye bağışlasalar bu yol asfalt olurdu.

  Bu arada Kadir Kaya tv ekranında bu yolu konuştu ya ertesi gün zabıtanın denetim yapası geldi iyimi. Bütünşehir yetişemiyor ya, anca böyle aklılarına geliyor.

  Tama  sustum. Siz masumsunuz. Ben fesat.

   

   

   


yorum-resim

Ramazan Güney 5 Eylül 2020

2017 deki yazınızı şimdi okudum tekneler henüz kirletmedi demissiniz ama artik kirleniyor bugün gittiğimde sahilin yarindan fazlası tekne doluydu ve en son yanasan tekne tuvalet sintinesini sahile öylece boşalttı biz yüzerken sonradan su üstünde yüzen iğrenç görüntüyü görünce fark ettik. Malesef adrasanida bitirmişler dahada gitmem.

Yorum Yap