Devlet mi, hükümet mi?

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  26 Kasım 2021 /   2290 Okunma

  Devlet mi, hükümet mi?

  Tamam dünya bizi sevmiyor, zaten severken de hep kullandığı için sevdi. Öyle diyor sizinkiler. (Bu arada artık biriz, bütünüz filan yok. Bal gibi ayrı dünyalardayız.)  "Dolardaki yükseliş bu dış mihrakların oyunu. Bizim dünya liderimizi başarısız göstermek için hatta muhalefetle de işbirliği içindeler." Eyvallah, tamam da, şimdi ihale alan hükümetle işbirliği yapan şirketlerin vergi borçları siliniyor, kolaylıklar tanınıyor. Tekne sahibine yakıt ucuz veriliyor, çiftçiye pahalı veriliyor. Hepsi bilinen şeyler.


  Hepsini bıraktık son bir ayda benzine, mazota, gaza ne kadar zam geldi?


   Tamam, Dolarla dışarısı oynuyor Euro ile dışarısı, o zaman siz vatandaşımıza bunları ucuz satarak bu dış güçlerin sıkıntısını vatandaşa yansıtmayın o zaman.


  Tuzu kuru olduğunuzu biliyoruz, zaten bunu kimsenin söylemesine gerek yok. Kendiniz gibi olmayan, ama sizlerin orada olmasını sağlayan insanların suçu günahı size inanmak mı?


  Göreve geldiğiniz süreç içinde hazırladığınız parti tüzüğü dünyanın en demokrat parti tüzüğüydü. Dünya sizi alkışladı. Yahudi Lobisi, Avrupa Birliği, Amerika, herkes sizi destekledi. Katar'ın desteğinden bahsetmiyoruz o başka.


  Yaşadığımız süreçte şunu gördük. Dünya sizin takiyye yaptığınızı aslında demokrat filan olmadığınızı gördü, sizden desteğini çekti. Avrupa Birliği'nde sizin lehinize açılan pankartların sonra neden geri çekildiğini, İstanbul'a kadar gelen Avrupa Birliği Parlamentosu Yeşiller Temsilcisi Kızıl Dany'nin neden çekildiğini siz de biliyorsunuz biz de biliyoruz. Sosyal medyada trollük yapan alt tabakadaki taraftarımızın umurunda değil onu da biliyoruz.


  Hepsini unutalım, sünger çekelim. Bugünden itibaren deyin ki en azından "31 Aralık 2021'e kadar Dolar, Euro, altın ne olursa olsun dış güçler ne yaparsa yapsın Türkiye'de hiçbir ürüne zam yapılmayacak" deyin.


  Hadi bakalım gücünüzü görelim. Marketler fahiş fiyattan ürün sattı, gittiniz buna ceza yazdınız, tahsilatı kendinize yaptınız. Vatandaşa yansıyan bir şey olmadı. Marketler geriye mi çekti fiyatları, ya da zammı mı durdurdu?


  Hayır ama siz tahsilatınızı yaptınız. "Suç işlensin, biz para olarak cezasını alırız kafamızı doldururuz." Yaklaşımınız bu. Bırakın artık bu "Devlete sahip çıkıyorum" ayaklarını. Siz devletin olanaklarını kullanmak için oradasınız. Devlet ayrı, hükümet ayrı ama yıllardır uğraştınız sonunda en aklıselim insanlar bile artık hükümete "Devlet" demeye başladı.


  Kabul edelim, beceremiyorsunuz. 20 yıldaki tek istikrarınız "Enflasyon tek haneye inecek" söyleminin tekrarı. Sahi "Dolar 1 Lira olacak" diyen danışman ne diyor bu duruma?


Yorum Yap