“Evde Çalış” ama yaşam kaliteni koru!

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  15 Aralık 2020 /   751 Okunma

  “Evde Çalış” ama yaşam kaliteni koru!


   

  Sahi siz ofise gitmeye devam mı ediyorsunuz. Aslında internet olan her yerde çalışabilecekken.

  Ben 2008 yılında Manavgat’ta Ulus Gazetesini çıkartıyordum. O zamanlar evime en yakın AVM olan Real’e gidiyordum. Corel programında sayfayı şekillendirip internet üzerinden Manavgat’taki matbaaya yolluyordum.

  “Gezgin gazeteci” formatındayım ya, zaten gazeteye az uğruyordum, artık neredeyse yolunu unutacağım. Patronum Songül Başkaya Kahve teklifiyle kandırıp getiriyor artık ofise.

  Beni evde tutan ne mi? “Rahatlık”

  Pandeminin ardından milyonlarca kişi hayatlarında ilk defa evlerinin bir kısmını ofise dönüştürme ihtiyacı duyduğunu farkeden uzmanlar, evi buna müsait olmayanların ellerinde laptopla, kanepe veya mutfak masasında çalışacak rahat bir pozisyon aradığını tespit etmiş ki bende de durum aynen bu. Şu anda mutfak masasında, bi yandan kaşar- yumurtalı tostumu yerken yazıyorum.

  Aşı çalışmaları son aşamalara yaklaştı. Bilmiyorum, onunla ilgili yazıyı yazdım. Ama ben evde kalmaya devam edeceğim. Hatta arkadaşlarımla kahve sohbetleri için “cafe” değil, evi adres göstereceğim. Sen bunu yapamıyorsan bi araya geldiğin kişileri ailene açıklayamayacaksın demektir.

  Bakın bu konuda İngiltere Kraliyet Mimari Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmaya göre evden çalışanlar daha fazla stres yaşıyormuş. Bunun için de çözüm üretmişler.

  Yerim dar, satır başlarını veriyorum.

  Işığı içeri alın

  Her şeyin başlangıç noktası ışıktır çünkü mekanı nasıl algıladığımızı kökten etkiler. Uykumuzu da düzenler. Covid-19 süreci herkes için yorucu oldu bu yüzden uyku çok önemli. Çalışma masanızı pencere yanına koymak. (Ben gibi) Oda içinde ışığın yayılımını artıracak aynalar kullanmak ve odayı açık bir renge boyamak da işe yarıyor.

   

  Gürültü dikkat dağıtır

  Beynin farklı kısımları sürekli olarak ortam sesindeki değişimlere odaklanıyor ve gürültülü ortamlar bu nedenle dikkat dağıtıcı oluyor. Keskin sesler düşük frekanslı uğultulara kıyasla daha dikkat dağıtıcıdır. Bazen de beyin yalnızca sesteki değişime odaklanır, bu durumlarda bir gürültü kesildiğinde de dikkatiniz dağılabilir."

   

  Ortalığı toplayın

  Dağınıklık aşırı uyarıcı olduğu için sorun yaratır. Normal şartlar altında bir evde bir miktar dağınıklık dikkat dağıtmaz, evlerin ofislere dönüşmesiyle birlikte dağınıklığın çalışma sırasında dikkat dağıtabilir. Ortalığı düzenlemek, fazlalıkları kutulara veya çekmecelere kaldırmak gerek.

   

  Ayağa kalkın

  Artık sabahları iş yolculuğunuz yatak odanızdan salonunuza kadar sürüyorsa, sizi hem fiziksel hem de zihinsel açıdan zinde tutan egzersizlerden mahrumsunuz. Yüksekliği ayarlanabilir masalardan alıp günün bir kısmı ayakta çalışmak. İşe mola verdiğinizde yürüyüşe çıkmak da mümkün.

   

  Dikkatinizi restore edin

  Doğal nesnelere bakmak beyninize bir süre dinlenme imkanı tanıyabilir. Odaklandığınız şeylere kısa süreliğine ara verme imkanı sağlar. O nesneler dikkatinizi çeker fakat bunu da dikkat talep eden veya aşırı uyarıcı bir şekilde yapmaz. Bu beyin için faydalıdır.

   

  Sosyal temas

  Pek çok kişi için listenin ilk sırasında sosyal temas var. Sokağa çıkma kısıtlamaları varken insanlarla buluşmak kolay olmasa da "İnsanlar sosyal hayvanlardır" diyor uzmanlar ve ekliyor: "Bir ekrandan Zoom üzerinden görüşmek yeterli değildir."


Yorum Yap