Finike’ye ne lazım?

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  22 Ekim 2020 /   1743 Okunma

  Finike’ye ne lazım?

  Geçtiğimiz günlerde Finike İlçemizin fosseptik, yani kanalizasyon sorunu ile ilgili bir haber kaleme almıştık. O haberi yazarken, ilçenin Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi’nin verdiği bilgilerin şaşkınlığı ile küçük bir arşiv turuna çıkmıştık.

  Hikaye 2008 yılına kadar uzandı.

  Zamanın belediye başkanı, ilçe merkezindeki 5 mahalle için ‘Kanalizasyon Projesi İhalesi’ yapmış. Yan yattı, çamura batı, ihale iptal oldu, tekrar edildi, iş bitmedi, falan filan derken seçim gelmiş, iş uzadıkça uzamış.

  Aynı dönemde, Finike İlçesi’nde bulunan, şimdilerin ‘mahalle’, o zamanların ‘belde’si olan 4 yerleşim yerinde İller Bankası aracılığı ile kanalizasyon sistemi kurulmaya başlamış. Projenin geneline baktığımızda, 4 belde ve ilçe merkezinin kanalizasyon sistemi, 1 arıtmada toplanacakmış. ‘Mış’ çünkü bu proje hayata geçememiş. Sadece Yeni Mahalle’de ‘biter gibi’ olmuş ama o da sisteme dahil edilememiş.

  Ben değil, bizzat Finike’de yaşayanların tespiti: “2014-2019 arasındaki koskoca 5 yıl, Finike’nin kayıp yılıdır.”

  Şimdi geçmişe yolculuk yapalım ki, geleceğimizi oylarken biraz daha dikkatli olalım.

  Tarihler 2013 yılının sonunu gösteriyor ya da 2014 başı. Recep Tayyip Erdoğan, “Bütünşehir” olacak olan Antalya’da, partisinin Finike mitinginde konuşuyor. Önceden verilen bilgi notlarının arasında, ilçenin “kanalizasyon” sorunu da var ki şu cümleyi kurmuş: “Köyler şehir olmaya başladı oralarda. Artık köylerde fosseptik çukurlardan bıktık. Neden orada içme suyu olmasın, neden kanalizasyon olmasın?"

  Seçim sonrası tarihlerden haberler okuyoruz. (Kimin yazdığı, nerede yayınlandığı çok da önemliyse, siz de arama motorlarından bakıverin bi zahmet.)

  “Türkiye’de sahil şeridindeki ilçeler arasında kanalizasyonu bulunmayan, tek ilçe olan Finike artık bu sorundan kurtuluyor. Turunçova, Yeşilyurt Mahallelerinde vatandaşlara tebligatlar gönderildi. Yeni Mahalle’de ise Pazartesi gününden itibaren tebligatlar gönderilecek.”

  “Yaklaşık altı yıldır yapımı devam eden kanalizasyon Turunçova, Yeşilyurt, Yeni Mahalle, Hasyurt, Sahilkent mahallelerinde tamamlandı. İskele, Kızılca, Eski Mahalle, Sahilkent Mahallesi’nin bir kısmı ile Kale Mahallesi’nin kanalizasyon inşaatının ise 2019 yatırım programına alınması hedefleniyor.”

   

  “Bağyaka Mahallesi’ndeki kokusuz membran sistemi ile hazırlanan arıtma hazır ve çalışır durumda. Arıtmadan çıkan atık su bahçe sulamasında kullanılacak.”

  “Yeni Mahalle’de Pazartesi gününden itibaren vatandaşların bağlantı yapmaları için tebligatlar gönderilecek. Diğer beldelerdeki kanalizasyonlarda son düzenlemeler yapılıyor. Buradaki çalışmalar da 2-3 ay içerisinde sonuçlanacak.”

   

  Aklıma, Kepez Belediyesi’nin ilk 5 yılında en az 5 kez yazdığım “Belediye Hizmet Binası yapılıyor” başlıklı haberler geldi ki bırakın bina plan-projesini, ortada belli bir arsa bile yoktu.

   

  Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi ile Finike sahilinde, belediye işletmesi olan “çay bahçesi” kıvamındaki şirin mekanda konuştuk. “Siyasetçi değil mi?” diyeceksin belki, doğrudur da; “Geçmişte altyapıya yatırım yapan belediye başkanları ‘kaybeden’ oldu. En bariz örnekleri İstanbul’da Dalan, Antalya’da Subaşı’dır. Ancak, Finike’ye Mustafa Geyikçi’den önce altyapı lazım. İlçenin içinden geçen 2 derenin geleceğe ‘temiz’ akabilmesi, doğal olarak denizin de ‘temiz’ kalabilmesi lazım. Önceliğimiz Finike’nin geleceğidir” dedi, adam.

   

  Hadi Büyükşehir Belediyesi, hadi ASAT. Bitir şu ayıbı.


Yorum Yap