Fuar yolunda kar keyfi...

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  6 Nisan 2021 /   1134 Okunma

  Fuar yolunda kar keyfi...

      Biz yola çıkarken Antalya’nın kuzey yamaçlarına yağmur serpiştiriyordu. Yıllardır bıkıp usanmadan kaydettiğim aracın ön camından yağmurlu şehir trafiği fotoğraflarından kaydettim bi sürü. İstikamet TÜKİD’in İstanbul TÜYAP’ta organize ettiği Kırtasiye Fuarı.


      Evet bilen bilir daha evvel de bu fuarlara katılmışlığımız var ama bu sefer farklı. Tıpkı Antalya gibi salgın riskinin yükseldiği koca şehir İstanbul’da nasıl bir fuar düzenlendi, buna bakacağız.


      Biz bu fuarlara hep Antalyalı kardeşim Volkan’ın Haslet Tur firması ile gideriz. Direksiyonda kendisi olur. Yıllardır gezi turları düzenlediği için keyfli sohbetlerimiz de olur. Yine öyle bir süreçte yola revan olduk. Bu arada bizim buralara yağmur olan su damlacıkları, Bucak’a vardığımızda kar haline büründü.


      Volkan arabayı sağa çekti bi yerde. “Buyrun kar keyfi yapın” dedi. Eee haklı, biz Antalyalılar için kar “keyf” demektir. Çilesini çekmeyince. Birkaç fotoğraf çektim. (Sayfanın tamamı aslında) ve atraksiyon başladı. Evden çıkarken yanıma küçük kavanozda bizim Kadir Dursun’un Adıyaman Tut ilçesinde organik koşullarda ürettiği Dut Pekmezinden almıştım. Eşime, “Sana karlama ikram edeceğim” derken ortaya çıkacak atraksiyonu düşünememiştim.


      Havva Hanım karı tabiri caiz ise “dalından” topladı. Az daha uğraşsak gökyüzünden direk bardağa da doldurabilirdik ama vakit yok. Hemen oracıkta kar pekmezle buluştu. Muhteşemdi.


      Yeniden yola koyulduğumuzda, telefonumdan kulaklıkla dinlediğim şarkıyı Nilüfer seslendiriyordu:


      “Her yerde kar var, kalbim serin bu gece
      Her yerde kar var kalbim senin bu gece
      Belki gelirsin sen bakarken pencereden
      Gözler yanlız özler, karda senden izler


      Yürümek karda zordur
      Gelirsen bak aşk budur
      Dönsen köşeden şöyle
      Şarkı söylerim böyle

      Lay-la-lay-lay, la-lay-lay, la-lay-lay “

   

      Arka koltukta ise bir başkası Akrep Nalan’a selam gönderiyordu:


      “Karlar düşer
      Düşer düşer ağlarım
      Hep ismini
      Hep ismini anarım…”

      İstanbul’a kadar bizimleydi artık yağmur moduna dönen gökyüzü şenliği. Sanki duymuştu; “Çevremde herkes yaylaya kar keyfi yapmaya gidiyor, bi Allah’ın kulu da bi avuç kar getirmiyor” sitemimi Gökyüzü Tanrısı Aether.

      İstanbul’da hava güzeldi. Fuar mı?

      2020 yılı fuarı, pandemiden hemen önceydi. Sektörün son fuarı olmuştu. Hatta TÜKİD Başkanı Mehmet Helvacıoğlu ile geçen yıl pandeminin Çin ve Türkiye’deki kırtasiye piyasasına olası etkilerini konuşurken ucunun bize ulaşacağını öngörememiştik.


      Başkan Helvacıoğlu bu yıl ki fuarı şöyle özetledi: “Bu fuar, geçen yıl Dünya’nın en kapsamlı 3. Fuarıydı. Salgın sonrası ilk ve tek fuarı biz gerçekleştirdik. En az bizim kadar hassas davranan katılımcılara da teşekkür ediyoruz” dedi.


      İstanbul dönüşü, giderken kar keyfi yaptığımız Bucak’ta nerdeyse dalından çağla toplanacak güzellikte bir bahar havası vardı.


      Bu arada İstanbul’a yeni bir açıdan baktığım, adını “İstanbul Kırmızısı” koyduğum fotoğraflar hafta inşallah.


Yorum Yap