Güneşe Dayanıklı Çiçeklerle BALKONDAKİ CENNET

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  16 Mayıs 2022 /   499 Okunma

  Güneşe Dayanıklı Çiçeklerle BALKONDAKİ CENNET


  Hızla betonlaşıyoruz. Dağları taşları betona beledik, bir yandan da kent merkezlerinde (az da olsa) bahçesi, balkonu olan evler birer birer yıkılıyor, yerine balkonsuz sosyal konutlar süslü aksesuarlarla lüks adı altında yutturuluyor.  İşte bu noktada hala bir balkon veya terasa sahip olabilenler için evlerimizi, balkonlarımızı, teraslarımızı süslemek oldukça önemli bir hal almış durumda. Bu yazımızda sizler için, evinize yeni bir soluk getirecek bazı çiçeklerden bahsedeceğiz. Balkon ve teraslar için farklılık yaratacak 10 yaz bitkisi önerisi yazımızın devamında sizi bekliyor!

   

  Eskiden “yattığınız odada canlı bitki olmaz, karbondioksit salgılar” derlerdi. Oysa biz tarlada mısırların arasında, pamuk tarlalarında savakların üstünde büyüdük. Ama bir de Napolyon Bonapart var, “Çiçeklerin olmadığı yerlerde insanlar yaşayamaz.” Diyen ki adam 1769 / 1821 yılları arasında işi savaşmak olan biri. Öleli olmuş tam 201 sene. (Büyüklerimiz entelektüel değilmiş.)

  Şimdi ise geldiğimiz noktada, evde bitki yetiştirmenin birçok faydası bulunuyor. Evde bulunan bitkiler evin havasını temizliyor, rahatlatıyor, konsantre olmanıza yardımcı oluyor. Ve her şeyden önce sizin mutlu olmanızı sağlıyor. Oturup kafa dinlemek, bir bardak çay içmek, güneşin tadını çıkarmak ve biraz keyif yapmak istediğinizde kendinizi balkona ve terasa atıyor olabilirsiniz. İşte şimdi bu sayfayı hazırlama amacımız giriyor devreye. Belki küçükte olsa bir balkonunuz vardır. Ya da çatı katınız.

  Antalya’da yaşıyorsanız, güneşe dayanıklı çiçek seçimi sizler için doğru tercih olacaktır. Sıcak iklimlerde, yaz aylarının nemine dayanıklı çiçekleri kullanarak bahçe ve balkonlarınızı renkli bir hale getirebilirsiniz. Sizler için güneşe dayanıklı, çiçekler açan beş adet çiçeği derledik.

   

  Kadife Çiçekleri

  Kadife çiçeği, yaz mevsiminin ortalarında çiçek açarlar. Çiçekleri yaz boyunca açarak, sonbahara kadar da açmaya devam etmektedir. İlkbahar ayları, kadife çiçekleri tohum ekimi işlemi için çok uygun bir mevsimdir. Bu biçimde ekilen kadife çiçeği, 15 gün içerisinde çimlenmektedir. Ayrıca güneş alan yerlerde çimlenmesi daha sağlıklı olacaktır.

  Sıcağa dayanıklı olan kadife çiçekleri her türlü toprağa uyum sağlamaktadır. Soğuk havalara uygun olmasa da yaz sıcaklarına fazlasıyla dayanıklılık göstermekte ve yaz mevsiminde çiçeklenmektedir. Çok suyu sevmese de suyun eksik edilmemesi önemlidir. Kadife çiçeği çoğaltmak istenirse tohum ile çoğaltılabilecektir.

  Ateş Çiçekleri

  Kızıl ada çayı bitkisi olan bu çiçek nane ailesinin yumuşak ve otsu bir çeşididir ve Brezilya’ya özgüdür. Ateş çiçekleri ılık ve nemli havalarda büyümektedir. Aşırı sıcaklıklarda yetişmekte olan bu bitkinin anavatanı Brezilya’dır ve orada da fazla nem oranlarına sahip alanlarda yetişmektedir.

  Ateş çiçeği bakımı oldukça kolaydır. En iyi tam ve bol güneş olduğunda büyümekte ve çiçek açmaktadır. Ateş çiçeği çok soğuk havalardan hoşlanmamakta ve hayatta kalamamaktadır. Fakat dondan da zarar görmemektedir. Bu bitkinin sulamaya duyduğu ihtiyaç da orta seviyelerdedir.

  Yıldız Çiçekleri

  Yıldız çiçeklerinin asıl vatanı Amerika kıtasıdır. Bu çiçeklerin boyları bir karıştan iki metreye kadar değişiklik gösterebilmektedir. Şekilleri değişiklik göstermektedir. Üstelik her renkte yıldız çiçeği de bulmak mümkündür. 

  Yıldız çiçeği güneş seven bitkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bolca güneşi bünyesinde toplamakta ve sonbaharda çiçeklerini göstermektedir. Sıcaklara dayanıklı olan bu çiçek ne kadar fazla güneş alırsa o kadar çok çiçek vermektedir.

  Hercai Menekşe

  Sulaması saksı tabanlarından yapılırsa bitkinin gelişimi açısından daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Sürekli sulanma ihtiyacı hissetmese de toprağın nemini koruduğundan emin olmalısınız. Aydınlık, sıcak ve yarı gölgeli yerleri fazlasıyla sevmektedir. Sıcağa fazlasıyla dayanıklıdır. Balkonlarda güzelliği ile göz kamaştıran hercai menekşeler yazın havasını evlere taşımaktadır.

  Hercai menekşe her yıl gelişerek yayılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da çiçeğinizin bakımını bahçede gerçekleştirecekseniz sümüklü böceklere karşı koruma sağlamalısınız. Yoksa bitkiniz küserek çiçek açmayacaktır.

   

  Sardunya Çiçeği

  Sardunyalar dört mevsime de dayanıklı olmalarıyla bilinen, rengarenk çiçekleriyle balkonların gözdesi olan çiçeklerdendir. Kendileri özgü kokuları, renkli çiçekleri ve kolay bakımlarıyla sardunya çiçeğinin güzelliği yanında birçok faydası olduğu da biliniyor. Bunlardan biri; algıladığı bazı maddelerin mikropları kovma hatta yok etme özelliği olduğu.

   Petunya

  Çok Yıllık Bitki Olduğu İçin Yaz Boyu Balkonunuzu Çiçekle Donatır

  Çok yıllık bitkiler arasında yer alan petunyalar, uygun şartlar sağlandığında uzun seneler boyunca balkonlarınız süsler. Bütün yaz boyunca balkonlarınız ve teraslarınızı rengarenk çiçeklerle donatmak ister misiniz? O zaman petunyaları balkonunuza taşımaya başlayabilirsiniz!

  Çuha Çiçeği

  Çuha çiçekleri güzeller güzeli görüntüsüyle baktıkça içinizi açacak çiçeklerdendir. Ayrıca çok yıllık bitkiler sınıfında yer alan rengarenk çiçekleriyle gönlünüzde taht kuracak çuha çiçekleri evlerin vazgeçilmez bitkileri arasında yer alıyor. Siz de balkonlarınızda ve teraslarınızda çuha çiçeklerine bolca yer verebilirsiniz. Hem faydalı hem güzel görüntüsüyle dekoratif olan çuha çiçeğini daha yakından tanıdıkça çok seveceğinize eminiz. Evleriniz çiçekle dolsun, mis gibi koksun!

   Yorum Yap