KIRKGÖZ’DE 50 YIL

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  15 Nisan 2022 /   1812 Okunma

  KIRKGÖZ’DE 50 YIL


  Masalcı’nın hafızasındaki Kırkgöz, büyük olasılıkla 1972 Yılında Denizli'de hapishanede yatan babasına yaptığı ziyaret yolculuğundan kalma. Mercedes 302 otobüsün o zamanlar Antalya-Burdur yolu üzerinde olan Kırkgöz’de verdiği molayı hatırlar.  Dile kolay 50 yıl, yani yarım asır.

  Masalcı’nın Kırkgöz aşkı Ankaralı'nın Keçiören Metrosu aşkına benzer. Ya da bizim Korkuteli yolu hikayesi ya da işte Antalya-Isparta yolundaki bitmeyen onarımlar, hatta Antalya- Burdur tren yolu. Masalcının hafızasındaki Kırkgöz, büyük olasılıkla 1972 yılında Denizli'de hapishanede yatan babasına yaptığı ziyaret yolculuğundan kalma. Mercedes 302 otobüsün o zamanlar Antalya-Burdur yolu üzerinde olan Kırkgöz’de verdiği molayı hatırlar.  Dile kolay 50 yıl, yani yarım asır.

   Döşemealtı ilçe sınırlarında oturup belki de hala gitmeyen insanlar vardır Kırkgöz’e ama Masalcı hiç ihmal etmez. Burada masalcıyı en çok etkileyen bir aile dostunun yıllar önce burada kuraklık olduğunu, suların çekildiğini, taşların arasına inerek oradan kovalarla su çekip hayvanları suladığını anlattığı hikayedir.

  Masalcı Kırkgöz’ü sever; çünkü Kırkgöz Antalya'nın yegane su kaynağıdır. İçme suyu kaynağıdır, daha düne kadar tek içme suyu kaynağıdır hatta. Masalcı, Kırkgöz’ü sever çünkü daha büyüyen Antalya'da yıllar sonra soluk alınacak, nefes alınacak sadece insanlar için söylemiyoruz, canlıların nefes alabileceği ender noktalardan biridir.

  Bu yıl çok yağmur yağdı, Antalya yağmura doydu. Geçtiğimiz günlerde Cevat Yanar bir fotoğraf paylaştı Kırkgöz’den. Su neredeyse ana yola kadar çıkmıştı ve Masalacı’yı davet ediyordu. Masalcı bulduğu ilk fırsatta gitti. Zaman çok uygun değildi fotoğrafa. Yetinmedi, iki gün önce bir kez daha gitti. Su biraz çekilmişti ama görsel güzeldi. Sözü çok fazla uzatmayacaksın aslında. Hiçbir şey de yazmaya gerek yok ama gazete sayfasını sadece fotoğrafla doldurmaya izin vermiyorlar, haksız da sayılmazlar.
   


Yorum Yap