KÜRESEL YAVAŞLAMA KESİNLEŞTİ

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  24 Nisan 2019 /   563 Okunma

  KÜRESEL YAVAŞLAMA KESİNLEŞTİ

  Dost sohbetlerinde dünyadaki ekonomik daralmadan dem vuruyorum. Yüzüme bakıyorlar. Karşımdaki iktidar destekçisi ise reisinin “dış güçler” söyleminin ardına sığınıyor hemen. Karşı tarafsa; “sen de mi iktidarı savunuyorsun?” bakışı atıyor sorgulayan cinsinden.

  Cahil kafamla şuraya yazıyorum. Trump ABD’nin başında kaldığı sürece dünyaya rahat yok. Bu arada İsrail daha ne kadar palazlanır. Bu palazlanmanın etkileri ne kadar sürer bilemiyorum.

  “Dış güçler” diyorsunuz ya, o güçlerin bu ara kendine gücü yetmiyor.

  Geçenlerde sosyal medyada okumuştum. Trump piyasadan doları çekti” diyordu. Ertesi gün de birçok ülke ile ihracat anlaşmalarından vazgeçtiğini açıkladı Trump.

  Tamam, bize dolar ordan değil Katar’dan geliyordu. Ortadoğu coğrafyasından Türkiye’de ev almayan kalmadı. Bu arada özelleşecek fabrika ve kurum da kalmadı.

  Yani bir kez daha o’na anlatır gibi tek tek anlatalım.

  Babanın çok çalışmış. Biraz gayrimenkul edinmiş. Hakkın rahmetine kavuşmuş. Sizde oradan gelen kira bedellerini beğenmediniz. Sattınız gayrimenkulleri. Altınıza bir ara çektiniz, eliniz bolardı, mobilyaları filan yenilediniz, öğleden sonra kafelerde publarda, akşam afili lokantalarda filan.

  Amane zamana kadar?

  İşte ülkenin geldiği durum bu. Buna birde dünyadaki daralma eklenince yandı gülüm keten helva.

  Bunlar nerden mi çıktı? Daralma ile ilgili bir makale okudum. Buyrun alıntısı burada.

  Dünya Ticaret Örgütü, dünya ticaretinin, 2018 yılının son çeyreğinde belirgin biçimde yavaşlayarak 2009'dan bu yana en düşük düzeyine indiğini açıkladı.

  Geçen yıl başlayan, bu yılın ilk aylarında yoğunlaşan "2019 yılında dünya ekonomisinde ne olacak?" tartışmasında belli bir mutabakat giderek oluşuyor.

  Bu tartışmalara katılan ekonomistler ve yatırımcılar üçe bölündü.

  2019 yılında "ABD'de ve genel olarak dünya ekonomisinde bir resesyon riski var ve risk artıyor" diyenler.

  ABD ekonomisinin ve dünya ekonomisinin yavaşladığını kabul edip "Yavaşladığı doğru ama resesyon riski yok" diyenler.

  “Zayıf da olsa ekonomik toparlanma devam edecek” diyen "iyimser”ler.

  Deniz taşımacılığı konteyner fiyatlarını izleyen, bir yüzü geleceğe bakan, Baltık Dry Index de (Talep varsa yükseliyor, yoksa geriliyor), dünya ticaretindeki belirgin yavaşlamaya uygun olarak Temmuz 2018'de 1600 düzeyinden bu yıl başında 600 düzeyine düşmüştü. Halen 800'ün altında seyrediyor.


Yorum Yap