NOEL BABA’NIN EVİNDEN YENİ YIL VE SALGIN İZLENİMİ

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  28 Aralık 2020 /   882 Okunma

  NOEL BABA’NIN EVİNDEN YENİ YIL VE SALGIN İZLENİMİ

  Bir kısım insanlık için “yeni yıl”  farklıdır. Tamam Miladi Takvim 1 Ocak ama Hz. İsa 1 Ocak doğumlu değildir. O insanlar Noel kutlamalarını 25 Aralık’ta, yeni yılı ise 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece kutlar. Yeni yıl, yeni umutlar demektir. Eskiden “Yeni yıla nasıl girersen öyle bitermiş” diye eğlencenin dibine vurulur, anormallikler sergilenirdi. Hatta bir ara İtalya’dan esen bir “kırmızı don” modası vardı. Yılbaşı gecesi kırmızı don giymek ne kazandırdı hiç bilmiyorum ama “Yeni yıla nasıl girersen öyle biter” cümlesinin yaşlandıkça içi boşalıyor. Aha 2020’ye girerken de aynı çılgın partiler devam ediyordu. Buyrun 2021’i tarihin en sade haliyle kutluyor dünya.


  Nerden çıktı sahi bu Noel, yılbaşı filan? Masalcı bugünlerde Demre’de konuşlandı. 1993 Yılında 4 ay kalıp belediyenin festival etkinliklerini düzenlediğinde edindiği güzel dostluklar devam eder, masalcının. Ahmet Bulut erken gitmiş olabilir. Emaneti olan evlatları masalcı için önemlidir. Kadir Şahin önemlidir, masalcı için. Demre’deki gözü kulağıdır. 

  Yaklaşık 28 yıldır iletişimini koparmadığı Demre’de meslektaşı Ahmet Acar, turizmci Kolcu Ailesi önemlidir. Yok, Demreli olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nusret Bayar ile yolu hiç kesişmemiştir. “Ama olsun”dur, kendisi için bir eksiklik değilmiş demek ki.

  Bugün sizlere “ortaya karışık” bir Demre sayfası hazırladı masalcı. Burada bulunma amacı “haftasonu kısıtlamasından kaçmak” değil. 1993 Yılında Belediye Başkanı Adnan Genç’in sekreteri olarak tanıdığı Hatice Kardeşi’nin alternatif turizme soyunmuş olması. Beymelek’teki küçük bir tepenin üstünde konuşlanmış evinin bahçesine 8 odalı 2 bungalov koymuş. “Ufaktan başlayalım” diyor, büyüme hedefi abartısız. Masalcı web sayfası ve broşür için fotoğraf çalışması yapıp destek olmaya çalışıyor.

  Bu arada tesisin adı da masalcıyı etkiledi. “Karabibik Bungalov.” “Karabibik” nedir bilir misiniz? Bir kitap kahramanının adı. Hem de Kadir Hoca’nın mahallesinde geçen bir öykü. Zamanın Kaş İlçe Kaymakamı (Demre Kaş’a bağlı köy iken) Nâbizâde Nâzım'ın 1890'da yayımladığı Türk edebiyatının ilk köy romanı kabul edilen “Karabibik.”

  Karabibik o devir Türk köylüsünün geçim şartları, hayalleri, evlilik düşünceleri, kılık kıyafeti hakkında sunduğu bilgilerle Türk romanının köye yönelik ilk eseri olması bakımından önemlidir.

  Bu arada Demre’de pandemi etkisini daha fazla hissetti, masalcı. Herkesin birbirini tanıdığı ilçede herkes, herkes hakkında, her şeyi, çabucak öğreniyor. Örneğin taaa 3 yıl önce sözleştiği Turizm ve Kültür eski Bakanı Ertuğrul Günay ile söyleşi hayali de pandemiye takıldı.

  Yok, Günay rahatsız değil. Yakın çevresindeki gelişimlerden rahatsız olmuş, izole davranıyor. Cebindeki “Basın Kartı”  ile dolaşım hakkını bugüne kadar hiç kullanmayan masalcı Demre’de tarih, kültür, tarım ve turizmin içinde, insanlara ise mesafeli bir şekilde çektiği fotoğrafları sizlerle paylaşmaya devam edecektir. Şimdilik iyi yıllar.


Yorum Yap