PARTİKÜL…

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  25 Nisan 2019 /   554 Okunma

  PARTİKÜL…

  Hava kirliliği, Antalya’nın da içinde bulunduğu trafiğin yoğun olduğu pek çok şehrin en büyük sorunlarından biri. Neyse ki, Antalya coğrafi açıdan biraz şanslı da şimdilik “boğulmuyoruz” yani.

  Motorlu araçlardan salınan “partikül”ler hava kirliliğine neden olan etkenlerin başında geliyor. Son model araçlarda karbondioksit salınımları eski modellere göre daha düşük, fakat uzmanlar daha fazla partikül saldıklarından şüpheleniyor. Bu nanopartiküller çok küçük olduğundan hesaplamaya fırsat vermiyor.

  AB kaynaklı bir haberde, Avrupalı Araştırma Projesi Downtoten'in koordinasyonunu üstlenen Zissis Samaras sorunu şu şekilde açıklıyor:

  "Bu araçların bazıları, örneğin direkt benzin enjeksiyonlu araçlar veya bazı motorsikletler çok yüksek miktarda nano partiküller salabiliyor. Bu nanopartiküller o kadar küçük ki, var olan araçlar ve metotlarla hesaplamamız mümkün değil. Bu nedenle güncel düzenlemeler bu tip partikülleri içermiyor."

  Elde edilen verilere göre, araba egzozlarından çıkan nanopartiküller havada bulunan farklı maddelerle etkileşime giriyor. Çapı 23 nanometrenin altındaki partiküller akciğerlerimizden geçerek kan dolaşım sistemimize ulaşıyor ve pek çok hastalığa neden oluyormuş.

  Proje içinde yer alan uzmanlar şu cümlenin altını çizmiş. "Yaşayan canlılar olarak bu tarz zincir reaksiyonlardan zarar görüyoruz. Burada yapmaya çalıştığımız şey, süreci daha iyi anlamak. Kullandığımız teknolojiler ve yakıtlara dair ve aynı zamanda onların insanlar ve insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında veri topluyoruz."

  Projenin bir sonraki adımında ise teknolojiyi pazara taşımak var. Araştırmacılar motorlu araç üreticilerinin downtoten yardımıyla daha az partikül salan, daha iyi motorlar üretmek için kullanmasını umuyor.

  "Hedef, içten yanmalı motorun 0 salınım yapan makinalar haline gelmesini sağlamak." diyor Profesör Samaras, "aksi halde onlardan tamamen kurtulmamız gerekecek. Bunlar yerine farklı motorları kullanmak zorunda kalacağız."

  Elalem yarınını bilimde arıyor, sürdürülebilir çevresel çözümler üretiyor. Biz ise Ana Muhalefet liderine yumruk atarak gündem değiştirme, iktidara oy vermeyeni “zihinsel engelli” diye tanımlamaya çalışıyoruz.


Yorum Yap