Şimdi EĞİRDİR zamanı…

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  31 Ağustos 2020 /   611 Okunma

  Şimdi EĞİRDİR zamanı…  Bugünlerde bi Eğirdir furyası sürüyor ya bilemedim. Biz İlkem’in Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Parkur sınavı için gittiğimizde dönüşte uğradık. İlkem’in kuzeni Samet ve eşi daha önce görmemişler, Kübra zaten Kapadokyalı buraları yeni öğreniyor.

  Eğirdir Gölü kıyısındaki Altınkum Plajı’nı bilirdim ama ben daha önce 3 kez ada tarafına gitmiştim çünkü mevsim hep kışa rastlamıştı. Bu kez gençlerin “suya girme” talebini de düşünerek plajdan başladık.

  Masalcı da belki birileri okur da buralara gelmek ister diye işine baktı. 54 yaşında ve hiç gölde yüzmedi bu masalcı yav. Ama önce fotoğraf, önce sayfa deyince böyle oldu.

  Eğirdir Gölü’ne gidecekler için bilgilendirme yapalım mı? Gölüm martılarını ayrı bir sayfada değerlendiririz ki foto safari düşünenlere belki ışık olur.

  Öncelikle Covit-19 nedeniyle göl kenarındaki plaja giriş çıkış tek noktadan.  Plajda şezlong aralıkları güzel, kim yaptı bilmiyorum, Eğirdir Belediyesi olabilir, göl kenarında, hafta içi olmasına rağmen ciddi bir yosun temizliği yapılmış. Yine haftasonu nasıl olur bilemem ama çok kalabalık yoktu.

  Bu arada bungalov tarzı odacıklar sıra sıra, rengarenk. Sordum, burada içinde sadece yatak olan odalarda günlük 80 TL karşılığı konaklanabiliyormuş. “Kişibaşı mı?” dedim masasına meyve ile rakı koymuş, keyf yapan bi abiye. “Kaç kişi sığarsa” dedi. Bir de ekledi. “Soyunma kabini günlük kira 25 TL. Sence hangisi?” Bence bungalov dedim ne “yapılacaklar” listeme, “Bir gece de olsa Eğirdir Gölü kıyısında konaklama” yazdım. Şimdi bizim Turan Şahin bu yazısı okusa, “Abi oraya çadır kurarım ben. Beraber gideriz” der ama bilemiyorum gari.

  Plajdan sonra ada tarafına geçtik. “Günbatımında belki bi’şeyler yakalarım” diye düşündüm ama yine hüsran. Bu arada o hep gördüğünüz yüksek dağdan çekilmiş ada fotoğrafı var ya, adadan bakınca bişey ifade etmiyor. Bence adada yapacağınız en güzel eylem, kıyıda oturup martı sesi dinlemek, kıyıda çay kahve içmek. Akşamüstü de yine kıyıda, gölden tutulmuş balıkla güneşi rakı burcundan uğurlamak.

  Şimdilik bu kadar yeterli. Ama bu masal bur’da bitmez.


   


Yorum Yap