TARIM İŞÇİSİ HİZMET SEKTÖRÜNE Mİ KAYIYOR?

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  26 Nisan 2019 /   1606 Okunma

  TARIM İŞÇİSİ HİZMET SEKTÖRÜNE Mİ KAYIYOR?

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2019'a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı.

  Verilere bakıldığında durum vahim. Bir yanda çoğalan nüfus, diğer yanda gelişen teknoloji, daralan iş pazarı. Diğer yandan “3 yetmez 5 olsun” diyenler. Neymiş son tablo:

  Buna göre, Türkiye genelinde 15 ve üzeri yaştakilerde işsiz sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişiye çıktı. Aynı dönemde işsizlik oranı 3,9 puan yükselerek yüzde 14,7 oldu.

  Bunlara “kayıtdışı” işsizler dahil değil. Bu arada bir de “kayıtdışı” çalışanlar var değil mi. Belki de kırılma noktası bu.

  AKP iktidarı ile birlikte inşaat sektöründeki büyüme, işsizliğe çözüm olduğu gibi, turizm rakamlarına da katkı koydu. Komşu ülkelerden Türkiye’ye çalışmak için gelenler ki; çoğu kaçak, havalimanında “turist” sayıldı. Sahi eskiden yurt dışından gelen bizim gurbetçileri de turist sayardık değil mi? Bu arada, bu kadar turiste rağmen, turizmcinin “battık” demesinin nedeni de bu tablo olabilir mi?

  Bu süreçte, tarım sektöründe çalışan sayısı 345 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 526 bin kişi azalmış. Yani “tarımdan kaçış” devam ediyor. Ülke genelinde istihdam edilenlerin yüzde 17'sini tarım sektörü oluşturuyor. Bu kadar inşaata rağmen sektörün istihdam payı   yüzde 5,4 olmuş. Bu da ilginç. Hangi iş kolunu kapsar bilmiyorum ama istihdamın yüzde 57,7'si ise “hizmetler” sektöründe.

  İşte final rakamı. Ocakta geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,7 puan, inşaatın payı 1,6 puan azalırken, hizmet sektörünün payı 2,3 puan arttı. Yani tarımı bırakan “hizmet” sektörüne geçmiş. Sahi bu otellerde filan çalışanları kapsıyor olabilir mi?


Yorum Yap