TURİZM, BİZ VE ÖTEKİLER

 • Nizamettin Özmen

  Nizamettin Özmen Yazı Arşivi
  15 Nisan 2019 /   518 Okunma

  TURİZM, BİZ VE ÖTEKİLER

   

  Siz İstanbul mazbatası ile oyalanın, kazanan başkanları alkışlayın. Bakın el alem nelerle uğraşıyor. Bizim gibi seçim yapmayı becerip, saymayı beceremeyenler ne karar almış bakın. Evet, dış kaynaklı ajanslardan alıp sizlere aktarmaya devam.

  İspanya, Yunanistan, Çin, İrlanda, Peru gibi belli noktası yoğun turizm hareketine maruz kalan ve turist istemeyenler listesine İzlanda da eklendi. Daha önce Barcelona ve Santorini Adası’nın bu kararı aldığını biliyordum ama başkaları da varmış. Ülkenin güneyinde yer alan ve popüler turizm noktalarından biri olan Fjadrargljufur Kanyonu'nu ziyarete kapatmaya hazırlanıyormuş. Giderek artan turist sayısının çevre üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle bu karar alınmış.

  İzlanda Çevre Ajansı'nın aktardığına göre, Fjadrargljufur Kanyonu, haziran ayından itibaren yani ülkenin turizm sezonunun zirve noktasındayken kapalı olacak. Çünkü “Giderek artan turist sayısı çevre üzerinde olumsuz etki oluşturuyor” diyorlar.

  JUSTIN BIEBER BİR VİDEO ÇEKTİ, GERİSİ GELDİ

  Ülke çapında pek çok doğal güzelliği olmasına karşın Fjadrargljufur'un bu kadar popüler hale gelmesinin ise bazı sebepleri var. Bunlardan biri de, dünyaca ünlü şarkıcı Justin Bieber'ın 2015 yılında burada ‘I'll Show You' adlı şarkısında video çekmesi. 440 milyondan fazla izlenen video İzlanda'nın başka yerlerini gösterse de özellikle Fjadrargljufur'a ilgiyi artırmış. Bizim tazı kanyonu geldi aklıma ama…

  Visit Iceland (İzlanda'yı Ziyaret Edin) adlı ulusal turizm kurumunun yöneticisi Inga Hlin Palsdottir, "Fjadrargljufur, bu kadar popüler olmamak için yaratılmış bir doğa harikası sadece. Bütün bir yıl boyunca insanları buraya davet edebilmemiz için daha iyi bir altyapı oluşturmaya ihtiyacımız var. Yine bütün yıl boyunca keşfedilecek patikaları oluşturmaya ihtiyacımız var. Bu sadece doğa için değil, aynı zamanda bir güvenlik meselesi" diyor.

  Turizm Komitesi'nin verilerine göre 2017 yılında yaklaşık 2.2 milyon kişi ülkeyi ziyaret etti. İzlanda'da yaklaşık 350 bin kişi yaşadığı düşünüldüğünde bu sayı bir hayli dikkat çekiyor.


Yorum Yap