Akdeniz Üniversitesi kampüsünde neler oluyor?

 • Prof. Dr. İbrahim Ceylan

  Prof. Dr. İbrahim Ceylan Yazı Arşivi
  3 Eylül 2020 /   52642 Okunma

  Akdeniz Üniversitesi kampüsünde neler oluyor?

  Ben Antalya Lisesi mezunu olma gururunu daima yaşadım. Beni ben yapan değerlerime katkıları olan o dönem hocalarımı daima övgü ile anıyorum. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu, 1960 yılında da  Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. cerrahi kliniğinde asistan olarak göreve başladım. 1969 yılında aynı klinikte öğretim üyesi oldum.

  1970’li yılların başlangıcında üniversitemiz Anadolu da tıp fakülteleri açılması girişimlerinde Erzurum ve Diyarbakır Tıp Fakültelerini açmıştı. 

  1972 yılında Antalya'da bir tıp fakültesi açılmalı konusu gündemime yerleşti. Bir grup arkadaşımla birlikte yoğun girişimler sonunda kurullardan ve üniversite senatosundan karar çıktı ve 1974 yılında Antalya’da tıp fakültesi açıldı. Benim de aktif olarak içinde bulunduğum 7 öğretim üyesi yönetim kuruluna seçildik.  Yerleşik düzene geçinceye kadar alınacak öğrencisi Ankara’da tıp fakültesinde eğitimine devam edecekti.

  7 Yıl ben çok sık olmak üzere Ankara- Antalya yolculuğu ve yoğun ilişkiler ve çalışmalar yaptıkm.  Bu dönem Antalya Valisi rahmetli Hüseyin Öğütçen  ve Belediye Başkanı Sayın Selahattin Tonguç en büyük şansımız oldu. Her konuda çok önemli katkıları olmuştur.  Özellikle gelecekte  çok önemli ve büyük  üniversite olacak  eğitim kuruluşu için en az bir asır sonrasını düşünerek bir kampüs olacak arsa için çok büyük mücadele verdik. Arsa yeri tespiti yönetim kurulumuza aitti. Simdi ki yerleşim yerini uzun araştırmalar sonucu en uygun yer olarak kararlaştırdık. En az 500 hektar olmak üzere istimlak edilecek ve tapusu eğitim kuruluşuna verilecektir.

  O yılların Antalya basınında tatlı acı anılar yer almaktadır.

  Antalya Akdeniz Üniversitesi’nin bugün geldiği yer ülkemiz için gurur kaynağıdır. Hatta uluslararası ilk sıralamalarda yer alır.

  Bu kısa ve öz olarak verdiğim bilgiler ve yaptığım katkılar kısa bir bilgilendirmedir.

  21 Ağustos tarihli "Akdeniz  GERÇEK " gazetesindeki bir yazı, beni çok ama çok üzdü.

  45 yıllık ün yapmış bir üniversite kampüsüne,  tapulu arazisine giren bir kuruluş arsasının büyük bir kısmına özel çok katlı binalar yapmaya başlamış. Nasıl oluyor anlamış değilim? Anlamış değilim bu üniversitenin rektörü, yönetimi ve çalışanları var. Antalya’da devletin temsilcileri var, hukukçuları, adliyesi, belediyesi var. Var da var ama en önemlisi Antalya kamuoyu var. Üniversite için arsaları elinden alınmış eski arsa sahipleri var. Biz kurucu  üniversite mensupları olarak böyle bir sonucun niçin, neden, hangi gerekçe ve hukuk olarak ortaya çıktığını öğrenmek istiyoruz. Özellikle tapusu üzerinde olan üniversiteye yeni atanmış Sayın Rektör’ün bir açıklama yapmasını bekliyoruz.


Yorum Yap