Büyüklerin Çocukça Çocuk İstismarı!

 • Serdar Kocaoğlu

  Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  10 Nisan 2016 /   2077 Okunma

  Büyüklerin Çocukça Çocuk İstismarı!

   

   

  Günlerdir toplumun gündemini işgal eden, bizim gibi her  yönden geri bıraktırılmış toplumların geçmeyen ve sürekli kanayan bir yarasıdır çocuk istismarıdır.

  Bu sorun zaman zaman görmezden gelinse de toplumun derinlerin  de sürekli yaşayan bir sorundur.

  Bu sorunun birincil kaynağı toplumun eğitiminin salt okuldaki eğitimden ibaret sanılıp, okul bitikten sonra toplumun toplumsal eğitiminin devam ettirilmemesidir.

  Toplumu oluşturan bireylere okul eğitiminden sonra gerek cinsel eğitim gerekse insan ilişkileri eğitimi,toplumun kendi kültürel değerlerinden oluşan kültürel eğitimi verilmemektedir.

  Salt eğitimi okul eğitimi olarak sanan bireyler kendi kişisel eğitimini tamamlamadığı için;hemcinslerine ve karşı cinslerine  yaşları ne olursa olsun,kendini unutarak kendinin dışındaki herkesi bir obje olarak görmektedir.

  Bu yetmiyormuş gibi insanların temiz dini duygularını sömüren ve kullanan din simsarlarının bireyleri yanlış yönlendirmesi de;  bu konunun ayrı bir argümanıdır.

  Toplumu yönettiğini sananlar hangi makam da olurlarsa olsunlar,70 yaşındaki adamın cezasını hafifletmeye ses çıkarmazlarsa,dini bir bez parçasından ibaret sanıp paraya ve çıkar ilişkisine tahvil ederlerse, suçu işlenmesini görmezden gelmeleri de kendilerine göre doğal karşılanmakta, tartışmaların yanlış yönlere çekilmesine sebep olmaktadır.

  Bu sorunun yansıması yalnız çocuk istismarı olarak değil toplumun bütün olarak istismarı olarak; bunu yapan kişilerin korunmaya çalışılması yada görmezden gelinmesi;suçu işleyenden çok toplumda daha büyük yaralar açılmasına sebep olmaktadır.

  Görmezden gelinen olaylar toplum tarafından algılanmayıp sıradanlaşmakta ve toplumsal tepki verilmemektedir.

  Toplumsal tepki verilmeyince de yapanın yaptığı yanına ,söyleyenin de söylediği söz kendine kalmaktadır.

  Çözüm nerede derseniz?

  Çözüm gene biz de  kendimiz de bağlanmaktadır.

   Ve sonuç olarak ;

  Bu sorunların çözümü toplumu kucaklayacak, işgal ettikleri makamları sokak jargonuyla değil  devlet ciddiyeti ile yönetecek,makamlarını ve kişiliklerini çıkar ve dini ilişkilere satmayacak kişilerin seçilmemesiyle  başlayacaktır.

  Tepkisiz Toplum Etkisiz Toplumdur!

   


Yorum Yap