Demokrasi Geldi..?

 • Serdar Kocaoğlu

  Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  31 Temmuz 2016 /   1990 Okunma

  Demokrasi Geldi..?

  On beş temmuz 2016 günü adı “fetö” terör örgütü  diye anılan bir tarikat örgütlenmesi tarafından ordu marifetiyle darbe  girişimin de bulunulmuştur.

  Peki bundan 95 yıl önce 15 Temmuz 1921 Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Maarif Kongresi düzenlenmiştir.Bu kongre 2 gün sürmüştür ve bu kongre yapılırken yunan ordusu Eskişehir ve Afyon illerindeydi.

  Bir yandan savaş yapılırken bir yanda da Mustafa Kemal Atatürk ülkemizin eğitim politikasını belirlemek için Ankara‘da  Maarif kongresi düzenlemiştir ve bu Kongre de şu sözleri söylemiştir: “En önemli, en esaslı nokta eğitim meselesidir. Çünkü eğitim bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüce bir toplum halinde yaşatır ya da bir milleti esarete ve sefalete terk eder.

  Bu belirlenen eğitim politikalarıyla ülkemiz de çağdaş eğitim politikaları atılarak üniversiteler kurulmuş,köylerde eğitimi geliştirmek için köy enstitüleri kurularak eğitim köye taşınmıştır.Toplumun tüm kesimi eğitilmiştir.

  Daha sonraki yıllar da Mustafa Kemal Atatürk”ün belirlemiş olduğu Eğitim politikasından uzaklaşılmıştır.Geldiğimiz nokta da  ise bir ilkokul mezunu softanın mollanın arkasından kendine profesör diyen,komutan diye emniyetçi diyen,doktor diyen ,öğretmen vb. diyen eğitilmiş ama yanlış eğitim almış,eğitimi salt din kisvesi penceresinden bakmayı şiar edinmiş güdülenmiş topluluklar oluşturulmuştur.

  Mustafa Kemal Atatürk yukarıda belirttiği gibi eğitim eksikliğinin  ülkemizi nerelere  götürebileceğini  görmenin zamanı geldi de geçmektedir.

  Ülkemizin kalkınması ve siyasi  iktisadi sefaletlere uğramaması ve de esaretlere uğramaması için uygulanmakta olan eğitim politikalarından vazgeçilerek Mustafa Kemal Atatürk“ün belirlenmiş olduğu eğitim politikalarının izinden ayrılmadan daha da ileri gitmemiz gerekmektedir.

  İşte o zaman ülkemize gerçek demokrasi gelir ve de bir daha gitmez ve  birileri darbenin adını bile anmaz…

   

   


Yorum Yap