Özel Günler

Sabır Taşı mıyız?

 • Serdar Kocaoğlu

  Serdar Kocaoğlu Yazı Arşivi
  4 Aralık 2020 /   19622 Okunma

  Sabır Taşı mıyız?


  Her yıl olduğu gibi üç aralık geldi çattı.

  Bir yandan Covid -19 ile savaşırken, bir yandan da pandemi bahane edilerek elimizden alınmaya çalışılan haklarımızın mücadelesini vermeye çalışıyoruz.

  Geçtiğimiz Haziran ayında bu yıl Cumhurbaşkanlığı tarafından erişilebilirlik yılı ilan edilmesine rağmen, erişilebilirlik yönetmeliğine göre binalarda ve toplu taşım araçlarını yapılması gereken düzenlemeler için verilen sürenin bitimine 5 kala Haziran ayında çıkartılan torba yasa ile bu süre tekrar uzatılmıştır.

  Böylelikle bize verilmiş gibi gösterilen haklar ve uygulamalar ya birer birer tırpanlanıyor ya da uykuya bırakılıyor.

  Amaç üzüm yemekten çıktı, bağcıyı dövüyor artık.

  Bu yetmezmiş gibi T.D.D.Y.  işletmesi yetkisinde olmamasına rağmen yönetmelik değişikliği ile engellilerin ücretsiz ulaşımını iptal etmiş  ve daha sonra gelen tepkiler üzerine geri adım atmıştır.

  Covid -19 pandemisinden dolayı daha da dikkatli olmamız  gerekirken  28 Kasım 2020 Cumartesi günü saat 11:00’de  Milli eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu bilgisayar meslek edindirme sınavında  yaşadıklarımızı kısaca aktarıyorum;

  Sınavın yapılacağı yer olan Antalya Anadolu Lisesi’ne saat 10:45’te gittim. Okul bahçesinde engelli arkadaşlar diğer kursiyer arkadaşlarla beş, on dakika bekledikten sonra  sınav komisyonu tarafından sınıflara çağrıldı. Sınıfa dışarıdan baktığımızda engelli arkadaşlarımıza uygun olarak düzenlenmediğini gördük.

  Bizimle beraber orada bulunan kurum yetkilileri engellilerin sınava girebilmeleri için  gerekli önlemlerin alınmasını sınav komisyonuna sınav tarihinden bir hafta evvel bildirdiklerini söyledi.

  Sıralar kaydırılarak içeri alınmaya başladık. Tekerlekli sandalyeli engelli arkadaşlarımız sıraların araları açılarak içeri alındı ama sıralar yüksek olmadığı için tekerlekli sandalyeli arkadaşlarımızın ayakları dışarıda kaldı ve  öne eğilmekte zorlandılar.

  Pandemi ortamında daha da dikkatli olmamız gerekirken sınıfa engelli olmayan kursiyerler de alınmaya başladı.İ çerdeki kursiyer sayısı 20-25 kişi oldu. İtiraz ettiğimiz zaman birer kişi  dışarı çıkarılmasına rağmen dar bir sınıfta 10-15 kişi arasında sınava girdik.

  Ben koltuk değneği kullanan engelliyim. Sınavı bitirdikten sonra ihtiyacım için tuvalet sordum. Gösterdikleri tuvalet engelliye uygun değil ve girişinde rampa yoktu. Engelliye uygun diye levhası olan tuvalet ise kilitliydi. Tekerlekli sandalye için bina girişine yapılmış rampa da dik ve standartlara uygun değildi.

  Denilenlere mi yapılanlara mı inanalım!

  Tepkisiz Toplum, Etkisiz Toplumdur!


Yorum Yap