MEDYADA ETİK İHLALLER VAR

MEDYADA ETİK İHLALLER VAR


Toplumsal cinsiyet ve medyanın çalışma alanlarından bir tanesi olduğunun altını çizen Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Karaduman, kadına karşı yapılan şiddet konusunda işbirliği yapılmasını çok önemsediğini kaydetti.

Kadına yapılan şiddet konusunda medyada çıkan haberlerde sorunları yaşandığı vurgulayan Karaduman, “Yapılan bir araştırmada 2017 yılında erkekler tarafından 409 kadın öldürüldü.  387 çocuk istismara uğradı. 332 kadına cinsel şiddet uygulandı. Yine İçişleri Bakanlığı 2 Kasım’da bir açıklama yaptı. Buna göre 2018’in ilk 7 ayında 96 bin 417 kadın maalesef şiddet uğradı ve 393 kadın öldürüldü. Bu rakamlara da olayın ne kadar ciddi boyutta olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Karaduman, yine yapılan bir araştırmaya göre kadınların en büyük sorunlarının şiddet,  işsizlik ve eğitimsizlik olduğunun ortaya çıktığını da kaydetti. Karaduman, konuşmasının son bölümünde erkek egemenliğindeki medyada yapılan etik ihlaller hakkında bilgi verdi.


Yorum Yap