Çavdar: Krizin etkisini 2019'da da sürdürecek

Çavdar: Krizin etkisini 2019'da da sürdürecek

ASMO tarafından 'Dalgalı Piyasalarda Geleceği Öngörme ve Şirket Yönetimi' başlıklı konferansın açılış konuşmasını yapan ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, 2018 senesinin ülke olarak pek çok zorlukla mücadele ederek geride bıraktıklarını söyledi. Geçen yılın özellikle son çeyreğinde döviz hareketlerinin yukarı tırmanması nedeniyle tüm ülkenin büyük bir sıkıntı yaşadığını kaydeden Başkan Çavdar, "Ülkemizi ve tüm yurttaşlarımızı derinden etkileyen bu ekonomik kriz, özellikle reel sektörü ve dolayısıyla üretimi, üretenleri, çalışanları derinden etkiledi. Ekonomik kriz, etkisini 2019'da da sürdürecek" dedi.

2018 yılı enflasyon oranının yüzde 20 olarak açıklandığını ama hissedilen oranın yüzde 35 olduğunu belirten Başkan Çavdar, en önemli verinin ise TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamları olduğunu söyledi. TÜİK verilerine göre işsizlik oranının yüzde 14, ama hissedilenin yüzde 17-18 seviyelerinde olduğunu anlatan Çavdar, "Bu bence en önemli veri. Bunun bir an önce düzeltilmesi için bizleri yöneten yani ülkeyi yöneten idarenin ciddi tedbirler alması lazım. Özellikle 8-10 yılda bir bu tip krizlerle ülkemiz karşı karşıya kalıyor. Bunun tek bir gerekçesi var, o da maalesef üretimsizlik" diye konuştu.

Emrullah Tayfun Çavdar'ın konuşmasının ardından, ekonomist Erkin Şahinöz 'Kriz Ortamında Şirket Yönetimi' başlıklı sunum gerçekleştirdi.(Dilara AÇİKYİLDİZ)


Yorum Yap