Öncelik yayaların!

Öncelik yayaların!

Trafikte yaya önceliğinin 2018 Ekim ayında yasallaşmasıyla birlikte Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce’nin katılımıyla Antalya’da ‘Öncelik hayatın öncelik yayanın’ tanıtımı yapıldı.
Programa katılan öğrencilere trafik polisleri yaya öncelikli trafik kurallarını anlattı. Karayolları 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde değişiklik yapılması sonucu tüm Türkiye’ de kamuoyuna bilgi paylaşımı yapıldı. Programa katılan Münir Karaloğlu, kanunda yapılan değişikliği “Değişikliğin özü trafik lambası olmayan kavşaklarda, okul ve yaya geçişlerinde,  üstünlük yayanın. Sürücülerimiz yaya yolundan geçen bir vatandaşımız varsa ona yol verecek.  Yaya geçişini tamamladıktan sonra araç devam edecek” cümleleriyle anlattı. 

200 BİN GÖREVLİYLE FARKINDALIK

2019 yılının İçişleri Bakanlığı tarafından yaya öncelikli trafik yılı olarak ilan edildiğini söyleyen Karaloğlu, Antalya’nın huzur ve güvenin şehri olduğunu söyledi. 

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce  ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ diyerek, “ Bugün çok önemli bir gün. Trafikte yaya önceliğinin 2018 ekim ayında yasallaşmasından sonra bunu  tanıtımla kamuoyuyla paylaşıyoruz. İçişleri Bakanlığı olarak tüm Türkiye’de 20 bin yaya kavşağında 200 bin görevlilerimizle farkındalık yaratmak için yaya geçitlerindeyiz” dedi.  Dilara Açikyildiz


Yorum Yap