Pişmaf: Kredi verirken ruhsat şartı aramıyoruz

Pişmaf: Kredi verirken ruhsat şartı aramıyoruz

Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf, örtüaltı kredi uygulamaları tanıtım toplantısında ÖKS’ye kayıtlı oldukları sürece kredi değerlendirmelerinde ruhsat şartının aranmadığını söyledi.

Ziraat Bankasının örtü altı (seracılık) kredi uygulamaları ile TARSİM’in sera sigortaları tanıtımı Akra Barut Hotel Side Salonu’nda gerçekleşti.  Tanıtım toplantısında konuşan Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf, “Verdiğimiz kredinin yüzde 80’i Akdeniz bölgesinde, bununda yüzde 50’sini Antalya oluşturuyor. Mersin ve Muğla takip eden iller. Yatırım harcamalarınınyüzde75’ine kadar kredi vereceğiz. Yüzde 25’inİ ise üreticinin kendi karşılayacak” dedi.

İNİSİYATİF KULLANIYORUZ
Pişmaf, kredi verilirken artık ruhsat kaydı aramadıklarını hatırlatarak, “Adana, Mersin ve Antalya bölgelerinde en çok karşılaştığımız sorun ruhsat arama şartı idi. Bize en çok sorulan soru da buydu. Bu durumun sebebi de 3194 sayılı imar kanunudur. Artık kredi değerlendirmelerinde ruhsat arama şartı yok. Biz bilhassa Akdeniz Bölgesi’ndeki mevcut durumu aşmak için biz inisiyatif kullanıyoruz. Örtüaltı Kayıt Sisteminde var oldukları sürece ruhsat aramıyoruz”  dedi.
HAVA ŞARTLARI EN ÇOK KARŞILAŞTIĞIMIZ RİSKLER 
770 bin dönüm kadar kayıtlı örtü altı olduğu belirten Pişmaf, amaçlarının örtü altı tarımının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması olduğunu vurgulayarak ”Jeotermal kaynakların kullanılmasını arttırma, üretimde verimlilik ve karlılığın arttırılması, tarımsal üretimde sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır” diye konuştu 

TARSİM Antalya Bölge Müdürü Mustafa Değer de Örtü Altı Kayıt Sistemi’ne kayıtlı bulunan her üreticinin sigortadan faydalanabileceğini kaydederek, şöyle dedi:  ”En çok karşılaştığımız risklerin başında dolu, fırtına, hortum ve su baskını oluyor.”  Dilara AÇİKYİLDİZ


Yorum Yap