AKP, kadın cinayetlerini meşrulaştırıyor

AKP, kadın cinayetlerini meşrulaştırıyor

Antalya Kadın Platformu tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kapsamında düzenlenecek etkinliklerin basın açıklaması ile duyurdu. Basın açıklamasını okuyan Didem Erkıvanç Türkay, “AKP, gerici muhafazakar politikalarla kadınların yaşamların müdahale etmekte, dinci söylemleriyle kadına yönelik şiddete ve cinayete meşru alan açmaktadır” dedi.

Antalya Kadın Platformu tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kapsamında düzenlenecek etkinliklerin basın duyurusu Antalya Kadın Danışma Merkezi Ve Dayanışma Derneği’nde gerçekleştirildi. 

Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Didem Erkıvanç Türkay, “Yıllardır bu ülkede faşizmi inşaanın tüm yollarını kullanan ve tek adam Rejimi ile de hızını arttıran AKP, gerici muhafazakâr politikalarla kadınların yaşamların müdahale etmekte, dinci söylemleriyle kadına yönelik şiddete ve cinayete meşru alan açmaktadır” dedi.
Didem Erkıvanç Türkay, erkek egemen sistemi kadınların hayatlarına karışması sonucu cinayetlerinin sorumlusu olarak işaret etti.  
NAFAKA HAKKI ENGELLENEMEZ
Nafaka haklarından vazgeçmeyeceklerini söyleyen Erkıvanç Türkay, “Ataerkil ve kapitalist düzen her geçen gün kadınları daha fazla eşitsizliğe, yoksulluğa ve güvencesizliğe mahkûm ediyor. Yarattıkları krizin hesabını kadınlar vermeyecek, derinleştirdikleri krizin karşısında durmaya devam edeceğiz. Nafaka hakkının engellenmesi kadınların toplumdaki eşitsizliğinin daha fazla derinleşmesine neden olmaktadır” dedi. 
Kadını aşağılayan, emeğini sömüren her türlü çağdışı zihniyete ve bu zihniyeti besleyen

sistemlere karşı çıkma, omuz omuza durma çağrısı yapan kadınlar,  özgürlükten, ve Iaiklikten yana olmaya devam edeceklerini vurguladı. 
Mücadele bitmeyecek diyen kadınların etkinlik takvimi;
3 Mart 13.00’da Varlık Pazarı’nda Nar Kadın Dayanışmasının Takas Pazarı
8 Mart 19.00’da Üçkapılar’da feminist gece yürüyüşü
9 Mart 14.00’da Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan miting 
Dilara AÇİKYİLDİZ


Yorum Yap