AKP iktidarı şiddeti körüklüyor

AKP iktidarı şiddeti körüklüyor

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, eğitim emekçilerine yönelik yapılan saldırılara Milli Eğitim Bakanlığı’nın sessiz kaldığını iddia ederek, “AKP iktidarı ve taşradaki temsilcilerinin eğitim emekçilerine dönük söylemleri eğitimcilere uygulanan şiddetin artmasında en önemli etkenlerden biridir” dedi.

AKP iktidarı şiddeti körüklüyor

AKP iktidarı şiddeti körüklüyor

Eğitim ve Bilim İşgörenleri  Sendikası (Eğitim İş) Antalya Şubesi, eğitimde şiddeti protesto etmek için Attalos Heykeli önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği  destek verdi. 
DEVLET ÖNLEM ALMIYOR
Basın açıklamasını okuyan Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar, 
Gebze’de, Atatürk Anadolu Lisesi’nde görev yapan Müdür Yardımcısı Necmettin Kuyucu’nun, öğrencisi tarafından bıçaklı saldırıya uğraması ve sonrasında hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıyı lanetlediklerini söyledi. 
Fatin Iltar, devletin kamu çalışanlarını korumaya yönelik önlem almadığını ifade ederek, “Yoksulluk sınırının altındaki ücretlerle, son derece zor çalışma koşulları altında hizmet veren kamu çalışanlarının yaşam güvenliklerini sağlamak devletin en önemli görevleri arasındadır. Devleti yöneten iktidar bu görevini yerine getirene kadar daha kaç eğitim emekçisini kaybetmemiz gerekmektedir”  dedi.
BAKANLIK SESSİZ KALIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bugüne kadar eğitim emekçilerine yapılan bu saldırılar karşısında sessiz kaldığını iddia eden Iltar, “AKP iktidarı ve taşradaki temsilcilerinin eğitim emekçilerine dönük söylemleri eğitimcilere uygulanan şiddetin artmasında en önemli etkenlerden biridir. Siyasetin okullara girmesiyle okullara mülakatla atanan müdürlerin liyakatsızlığı, devlet geleneğinin ortadan kaldırılması da birer etkendir. Ayrıca AKP iktidarına yandaşlık yarışına giren basın organlarının yapmış olduğu yayınlar ve hedef göstermeler bu tür olayların önünü açmıştır. Bu olayların münferit bir olay olmadığı, sık sık tekrarlandığı görülmektedir” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRETMEN ÜLKENİN YARINIDIR
Eğitimin devlet eliyle eşit, parasız, çağdaş, laik ve bilimsel olarak yapılmasından her geçen gün uzaklaşıldığını belirten Iltar okulların güvenli alanlar olması için Milli Eğitim Bakanlığı’nı göreve  çağırdı. Iltar son olarak, “Unutulmamalıdır ki, öğretmenlerimiz şiddete maruz kaldıkça, itibarsızlaştırıldıkça bu ülkenin yarınlara yürümesi mümkün olmayacaktır” dedi.  Dilara AÇİKYİLDİZ


Yorum Yap