Hizmetin en güzel yolu “İSTİHDAM”

Hizmetin en güzel yolu “İSTİHDAM”

‘Antalya Devlet Destekleri Zirvesi'nde konuşan Vali Münir Karaloğlu, Türkiye'nin hedefleri olduğunu ve bu hedeflere taşıyacak en önemli şehirlerden birisinin Antalya olduğunu söyledi. ATSO Başkanı Davut Çetin ise istihdam sağlamanın ülkeye yapılacak hizmetin en güzel yolu olduğunu kaydetti.  

Açılışı Antalya Münir Karaloğlu ile ATSO Başkanı Davut Çetin tarafından yapılan ‘Antalya Devlet Destekleri Zirvesi'nin üçüncüsü Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. ATSO öncülüğündeki zirvede Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, KOSGEB, İŞKUR, SGK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Tarım ve Orman Bakanlığı ve TÜBİTAK'tan uzmanlar kendi alanlarındaki devlet desteklerini anlattı. Zirvede teşvik ve destek sağlayıcı kamu kurumlarına ait oluşturulan stantlarda da katılımcılara bilgiler verildi.

BAKANLIKLAR TEŞVİK VERMELİ

ATSO Başkanı Davut Çetin zirvede yaptığı konuşmada ekonomide zor günlerden geçildiğini belirterek, reel sektör olarak hem morale hem de desteğe ihtiyaçları olduğunu söyledi. Vali Karaloğlu’nun iş dünyasına moral verdiğini, aynı desteği istihdam ve yatırım teşviki olarak bakanlıklardan beklediklerini kaydeden Çetin, “Böylece sorunlarımızı azaltacağız ve Antalya'nın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz. 2018'de Türkiye'de 157 milyarlık yatırım teşvik belgesi alınmıştır. Yatırım teşviklerinde İstanbul ve diğer Marmara illeri dışında İzmir ve Ankara öne çıkmaktadır. Ankara'yı Gaziantep, Adana, Manisa ve Antalya izlemektedir" dedi.

DAHA İYİ YERE GELEBİLİRİZ

Türkiye'de yatırım teşvik belgesi azalırken, Antalya'da bu oranın yüzde 60 arttığını hatırlatan Çetin, “Antalya'da geçen yıl alınan 3 milyarlık teşvik belgesinin üçte biri turizm, 750 milyonu imalat, 400 milyonu tarım, 200 milyonu eğitim, 200 milyonu sağlık, 170 milyonu enerji yatırımıdır. İmalat yatırımı ağaç işleri ağırlıklıdır. Turizmde yeni yatırım için yarım milyarlık teşvik belgesi alınmıştır. Antalya sanayide, tarımda, ticarette, teknolojide çok daha iyi bir yere gelebilir. Yeter ki birleşelim, ortaklıklar kuralım, dünyaya bakıp yeni alanlara yönelelim" diye konuştu.

HİZMETİN EN GÜZEL YOLU “İSTİHDAM”

Çetin, özellikle istihdam ve ihracat teşvikleri ile tarımsal desteklerin Antalya özel sektörü için son derece yararlı olacağını ifade ederek şöyle konuştu: “Antalya'da turizm sezonuna girdiğimiz bu dönemde istihdam teşvikleri başta turizm olmak üzere bazı sektörlerimize önemli destek olacaktır. İstihdam sağlamak hepimiz için ülkemize hizmetin en güzel yoludur. Hangi sektörde olursa olsun, bir kişi daha fazla istihdam etme imkânı olan herkes, sunulan desteklerden yararlanmalı."

ANTALYA HEDEFE TAŞIYACAK

Antalya Vali Münir Karaloğlu ise teşvik ve desteklerden iş insanlarının birçoğunun haberdar olmadığını kaydetti. Karaloğlu, Türkiye'nin hedefleri olduğunu ve bu hedeflere taşıyacak en önemli şehirlerden birisinin Antalya olduğunu hatırlatarak, “Antalya yarattığı istihdamla, gayrisafi milli hasılayla Türkiye'yi hedeflerine taşıyacak en önemli merkezlerden biri. Onun için bu şehirde iş insanımıza yardımcı olmak, iş insanımızın önünü açmak, devlet desteklerini iş insanımıza doğru bir şekilde aktarmak kamu görevlileri olarak bizlerin görevi" dedi.

ANTALYA 150 BİNİN ÜZERİNE ÇIKAR

2017 yılında Antalya’nın, 186 bin yeni istihdamla İstanbul'dan sonra ikinci olduğu bilgisini veren Karaloğlu, “Antalya nüfusuna oranla aslında Antalya'nın birinci durumda. 2018'de 164 bin yeni istihdam sağladık. Bu sene ise 150 bin sözü verildi ki, biz Antalya'da yeni istihdamın 150 binin üzerine çıkacağını biliyoruz. Reel sorunlara, reel sektörün sorunlarına daha çok eğilerek Türkiye'yi daha çok üreten, refahını daha çok artıran bir ülkeye hep beraber dönüştürmemiz lazım. Ne sadece devlet destekleriyle bir yere varabiliriz, ne de sadece sizin fedakarlıklarınızla bir yere varabiliriz. Mutlaka işbirliklerimizi geliştirmemiz lazım" şeklinde konuştu. Kubilay ELDEMİRCİ

 


Yorum Yap