ESpor

 • Yasin Salihoğlu

  Yasin Salihoğlu Yazı Arşivi
  11 Aralık 2020 /   33679 Okunma

  ESpor

  Önce ESpor ne ondan biraz konuşalım.

  ESpor En basit diliyle bazı bilgisayar oyunlarının profesyonel liglere katılan profesyonel oyuncular ile oynanmasıdır. Yani şu şekilde düşünmek lazım sokakta arkadaşlarınıza oynadığımız basketbol değil profesyonel ligde oynan basketbol. Yani ESpor, oyunların profesyonel sahnesi...

  Günümüzde yer edinen bu kavram tüm dünyayı sarmış ve geniş oyuncu kitlelerine ulaşmış bilgisayar ve konsol oyunlarında, oyuncular arasında düzenlenen ligler, turnuvalar ve yarışmalar e-Spor olarak nitelendiriliyor.

  ESpor’dan para kazanılıyor mu?

  2019’da Dota 2’nin Dota Pro Circuit sonucu davet ettiği ev ön elemelerle elediği takımlardan oluşan dünyanın en iyi 16 takımının yer aldığı The International turnuvasının geçen sene dokuzuncusu yapıldı. Toplamda 34 milyon doları aşkın ödül havuzu bulunan turnuvanın kazananı OG takımı evine toplam 15,6 milyon dolar ödülle döndü.

  Buradan konuyu şu şekilde bağlamak istiyorum. Çocuğunuz bilgisayar oyunlarına ilgiliyse ve başarılı bir oyuncu ise ona ceza vermek yerine onu desteklemeyi deneyin. Bir başarı elde edemese bile birçok bilimsel araştırma sonucu bilgisayar oyunlarının zeka ve hayal gücü gelişimine faydalı olduğu ispatlanmıştır.

  Unutmayalım günümüzde Espor giderek büyümekte ve görünüşe göre büyümeye de devam edecek.


Yorum Yap