Baro seçimleri hayırlı olsun…

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  21 Eylül 2021 /   1146 Okunma

  Baro seçimleri hayırlı olsun…

      Neden olduğunu hâlâ anlayamadığım bir biçimde, pandemi bahanesiyle bir yıldır ertelenen Antalya Barosu seçimleri sonunda yapılabildi.

   

      Şimdi, “Sen avukat değilsin ki, Baro seçiminden sana ne?” diyebilirsiniz. Avukat değilim ama, bir vatandaş olarak ülkemde olan biten beni de ilgilendiriyor. Ayrıca Baro’nun bir sosyal organizasyonu olan Türk Sanat Müziği Korosu’nda yıllardır görev alıyorum. Yani ucundan da olsa Baro’nun bir parçasıyım.


      Bu seçim, Türk Yargı Sisteminin ayrılmaz parçası olan ‘Savunma’ erkinin meslek örgütü olan Baro’nun, yeni yönetimi ile Türkiye Barolar Birliği’nde temsil edileceği ekibin, yani delegelerin belirlenmesi açısından çok ama çok önemli idi.

   

      Bu seçim, şu nedenle de ayrıca büyük önem taşıyordu:

   

      Bilindiği gibi Yargı Sistemimizin üç temel erki vardır. Sav erki, Yargılama erki ve Savunma erki. Bu üç erkin Sav ve Yargılama ayakları ne yazık ki son dönemde ciddi bir biçimde bağımsızlıktan ve tarafsızlıktan uzaklaşmış durumda. HSYK ya da yeni tanımıyla HSK bir miktar siyasileşmiş, meslek örgütü olmanın ötesine geçip, sıkıntılı bir siyasi kurum olma yolunda adımlar atmış durumda. Bu konuda Hakim ve Savcılarımızın devlet memuru olmalarının da dahli büyük.

   

      Yargı sisteminin Savunma ayağını ise, hiçbir kuruma veya kişiye bağlı olmadan, bağımsız ve tarafsız çalışan Avukatlar oluşturur. Avukatların da diğer serbest meslek erbapları gibi bağımsız meslek odaları vardır ki bunlar Barolardır.

   

      Son dönemde Baro kuruluşları da siyasetçilerin oyuncağı yapılmaya, paralel barolar kurdurulup, buralarda kendilerine yakın isimleri örgütleyip, TBB seçimlerinde bu baroların delegeleri aracılığı ile istediği yönetimi Baroların bu üst kurumuna yerleştirmek amacındaydı siyasî iktidar.

   

      Bu işi kotarabilmek için de Barolar Yasasında bir değişiklik yapılarak, 40 bin üyesi olan baroya da, 40 üyesi olan baroya da dört delege ile temsil zorunluğu getirildi.

   

      Büyük kentlerde, demokratik yönetimi olan baroları da bölerek, bu illerden de istedikleri gibi delegeler çıkmasını sağlamak amacı ile de yukarıda yazdığım paralel baro olanağını getirdiler.

   

      İşte geçtiğimiz hafta sonu yapılan Antalya Barosu Olağanüstü Genel Kurulu bu çabaların boşa çıkartılması ve Antalya’nın tek ve demokrat barosunu korumak adına çok önemli idi.

   

      Pazar günü yapılan seçimlerde Avukat Hüseyin Geçilmez Baronun yeni Başkanı olurken, Yönetim Kurulu Üyeliklerine Av. Özhan Karazeybek, Av. Salim Aykut, Av. Mehmet Fettahoğlu, Av. Evrim Ercan, Av. Bilal Doğan, Av. Çağlar Şener, Av. Buket Özcan, Av. Emre Yiğit, Av. Yadigar Gedik Toy ve Av. Seray Yörük seçildiler.

   

      Antalya Barosunu TBB nezdinde temsil edecek delegeliklere ise, önceki dönem Baro Başkanı olan Av. Polat Balkan, Başkan Yardımcılığı görevini yürüten  Av. Cenk Soyer, bir önceki dönem Baro Başkanı olan Av. Alper Tunga Bacanlı ile Av. Can Ercan seçildiler.

   

      Antalya Barosu seçimleri kentimize ve savunma camiamıza hayırlı olsun. Başkan ve Yönetim Kuruluna kolaylıklar diliyorum. 


Yorum Yap