BİSİKLET KULLANIMI BİR KÜLTÜRDÜR

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  5 Ağustos 2019 /   896 Okunma

  BİSİKLET KULLANIMI BİR KÜLTÜRDÜR

  Bugün de gelişen haberler doğrultusunda iki konuya ve artık Pazartesi yazılarımda mutlaka yer vereceğim spor konusunda Antalyasporumuza değineceğim.

   

  Geçtiğimiz Cuma günkü yazımda Muratpaşa Belediye Başkanımız Av.Ümit Uysal’ın bisiklet projesine verdiği destekten bahsedip,  kentimizin bisiklet kullanımına çok uygun olmasına karşın, bu alandaki kültürel eksiklikten dolayı, motorlu araç sürücülerinin bisiklet kullananlara saygılarının eksikliğinden, bisiklet kullananların da yolları nasıl kullanacaklarını bilmediklerinden dolayı, sıkıntılar doğduğunu, kazalar olduğunu belirtmiş, bu konuda tüm sürücülere eğitim verilmesi gerektiğinden bahsetmiştim. Muratpaşa Belediyesi bünyesinde bisiklet kullananlara yönelik kurs düzenlendiğinden bahsetmişti Başkan Uysal. Ben de aynı tarz kursların motorlu araç sürücülerine de verilmesini istemiştim.

   

  Aynı isteğimi, bisiklet tutkunlarının oluşturdukları gruplarla bir etkinlik düzenleyerek, ‘Otomobilden İn, Bisiklete Bin’ adını verdiği projesini açıklayan Konyaaltı Belediye Başkanımız Av. Semih Esen’e de iletmek istiyorum buradan.

   

  Evet bisiklet bir tutkudur. Dünya’da Antalya gibi geniş düzlükte kurulmuş kentlerde bisiklet kullanımı çok yaygındır. Ama bisiklete binmek ve bisikletlerin yoğun kullanıldığı kentlerde araç kullanmak bir kültürdür. Bu kültürü topluma kazandıramazsak, yaptığımız projeler atıl kalmaya mahkum olur. Bir gününüzü ayırıp, Milli Egemenlik Caddesine ya da Bülent Ecevit Bulvarına gidin, caddeler boyu oluşturulmuş Bisiklet Yollarını bir süre izleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

   

  Konyaaltı’ndan bahsetmişken, Belediye Meclisi Ağustos toplantısından çıkan iki, üç karar dikkatimi çekti.

   

  Birincisi, Konyaaltı Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından Konyaaltı’ndaki hayvan üreticilerine uygulanan programlı aşıların ücretlerinin Konyaaltı Belediyesi tarafından karşılanmasını talep eden Başkan Semih Esen, konuyu meclise sundu. Oy Birliği ile kabul gören madde ile yaklaşık 20 bin hayvanın aşı programına alınması kararlaştırıldı. Projenin Belediyeye maliyeti yaklaşık olarak 150 bin lira olacak.

   

  Mecliste kabul gören bir başka madde ise, bakanlığın 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için, kamuya bağlı kreşlerin ücretlerini ‘Özel sektör çalışanları için kreş ücretleri, kamu çalışanlarının ödediği ücretin yüzde 50 fazlası olur’ şeklinde düzenlemesi ile Belediye bünyesinde hizmet veren kreşlerde ücretlerin, kamu çalışanları için 850, özel sektör çalışanları içinse 1275 liraya çıkması üzerine, Başkan Esen’in teklifi ile, oluşan rakamlar üzerinden indirime gidilmesi Oy Birliği ile kabul edildi. Böylece Konyaaltı’nda kreş ücretleri kamu çalışanları için 600, özel sektör çalışanları için de 900 olarak belirlendi.

   

  Öte yandan Mecliste kabul gören bir başka madde ile dar gelir grubunda, sosyal yada daha başka sorunlar nedeniyle eğitimlerini aksatan lise öğrencilerine yardım eli uzatan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Antalya Mezunları Derneği’ne Konyaaltı Belediyesi olarak destek olma kararı çıktı. Bunun için Akkuyu Mahallesi içerisinde yer alan EXPO Parkı’nda ‘hizmet binası’ olarak belirlenen 406 metrekare alanın ODTÜ Antalya Mezunlar Derneğine tahsis edilmesi karara bağlandı. Ancak bu konu Ak Parti grubunun çekimser kalması üzerine Oy Birliği ile değil, Oy Çokluğu ile geçti meclisten.

   

  Konyaaltı Belediye Meclisinde oluşan konsensüs, ve bu doğrultuda meclis aylık toplantılarından kararların genellikle oybirliği ile çıkması, son derece sevindirici. Bu konsensüsü sağlayan tüm Meclis Üyelerine teşekkür ederim.

   

  BİRAZ DA SPOR...

   

  Gelelim spora ve Antalyasporumuza. Hazırlık kamplarını tamamlayan ve bu kamplarda hazırlık maçları oynayan ve hepsinde sahadan beraberlikle ayrılan profesyonel futbol takımımız, iki hafta sonra başlayacak Spor Toto Süper Lig için henüz hazır olmadığının sinyallerini verdi. Takımımıza yapılan üç transfer içinde sadece Aatif Chahechouhe deneyimli bir futbolcu. Diğer iki transfer alt liglerde oynamış 21 yaşında gençler. Teknik Direktör Bülent Korkmaz’ın Bugünden başlayarak Antalya’da yapılacak çalışmalarla takımı lige nasıl hazırlayacağı, yeni transfer yapılıp yapılmayacağı da merak konusu.


Yorum Yap