E Siz de Haklısınız…

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  17 Haziran 2020 /   1170 Okunma

  E Siz de Haklısınız…


  Bir Nasreddin Hoca fıkrasıyla başlayalım yazıya. 


  Hocanın kadılık yaptığı dönemde bir adam huzura gelir, yana yakıla komşusu olan esnaftan şikayetçi olur. Hoca adamı dinler, dinler, sonunda “Haklısın” der, “Şimdi çekil de davalıyı dinleyeyim”. Davacı çıkar, davalı esnaf gelir huzura. Hoca “Anlat” der. Davalı esnaf öyle ağlamaklı, öyle duygulu anlatır ki olayı, hoca, “sen de haklısın” der. Dava öylece kalakalır.

  Hoca akşam eve gelir, dalgındır. Hanımı ne olduğunu sorar, hoca davayı anlatır. Kadıncağız şöyle bir bakar, “Hiç öyle ortada bırakılır mı dava Nasreddin, ya bir taraf haklıdır ya da diğer taraf” deyince, Hoca büker boynunu “Sen de haklısın ya hatun” der.


  Ve sonunu bir toplu sözleşme feshine bağlayalım.


  Belediye çalışanlarının sendikası olan Tüm Bel Sen’in Antalya Şubesi, Pazartesi günü öğle saatlerinde Muratpaşa Belediye binasında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada Başkan İlhan Karakurt “Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; Tüm Bel-Sen ile imzaladığı ve altı yıldır ‘sahiplendiği’, ‘savunduğu’ ve ‘uyguladığı’ ‘Türkiye’nin en iyi Toplu Sözleşmesi’ni Sayıştay Raporunu gerekçe göstererek tek taraflı olarak feshetti” dedi. Karakurt, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın mevcut sözleşmeyi feshetmekle, memur ve sözleşmeli 435 emekçinin ekmeğini küçülttüğünü, sözleşmeli çalışanların şok içinde olduklarını söyledi. Karakurt, pandemi sürecinde halka maske, ekmek ve gıda dağıtarak diğer belediyelere örnek olan Uysal’ın bu davranışını anlayamadıklarını sözlerine ekledi.


  Bu açıklamayı dinleyen herkes içinden, “Sendika haklı” demiştir mutlaka.


  Akşama doğru da Ümit Başkan açıklamasını yaptı. 


  "Muratpaşa Belediyesi olarak; 17.12.2014 tarihinde imzaladığımız sözleşme ve protokollerle Türkiye’nin en iyi sosyal denge ödemelerinden birsini 6 yıldır uyguladık. Memur ve sözleşmeli personelimize olanaklar nispetinde azami ek katkı sağladık. Sayıştay denetçilerinin kamu zararı raporlarına karşın, gerek Sayıştay Daireleri, gerekse Temyiz Kurulu’nda Anayasaya ve ülkemizin taraf olduğu Uluslararası Sözleşmelere dayanarak, hukuki mücadelemizi verdik” denilerek başlayan yazı, sosyal denge ödemelerine ilişkin olarak; Sayıştay Temyiz Kurulu’nun 16.01.2019 tarih ve 45530, 12.06.2019 tarih ve 46235, 03.07.2019 tarih ve 46569, 13.11.2019 tarih ve 46807 tutanak numaralı ‘kamu zararı’ ve ‘tazmin’ kararları çıktığını açıklayarak sürmekte. 


  Bu bağlamda adı geçen uygulamanın yürütülmesi için Muratpaşa Belediye Meclisi'nin 1 Haziran tarihli toplantısında, tüm parti gruplarının oybirliği ile yönetime yetki veriliyor. Yetki alınmasının ardından, yetkili sendika ile sosyal denge ödemelerinin yasal sınıra çekilmesi görüşmeleri yapılıyor, ancak sonuç alınamıyor. 


  Sonuçta hukukî zorunluluk gereği; sosyal denge ödemelerinde, yasal sınırın üstünde kalan bölümler için toplu sözleşmede kısmi fesihe gidilmek durumunda kalınıyor.


  Yazıda bundan böyle memur personele yasa ile belirlenen en yüksek sınırdan sosyal denge ödemesi yapılacağı da açıklanmakta. 


  Oluşan bu yeni durumda, Muratpaşa Belediyesi’nde ortalama memur maaşı 6.149 TL olacağı da belediyenin yazılı açıklamasında yer almakta.


  Şimdi bu açıklamaya “Yooo olmaz, kabul edilemez” diyebilir misiniz? Elbette hayır.


  Sendikayı dinliyorsunuz, kendi açılarından haklılar, Belediyeyi dinliyorsunuz, onlar da haklı… 


  Şimdi bana “Bırak adamlar kavga etsin, sana ne” diyebilirsiniz. E siz de haklısınız…Yorum Yap