Eş zamanlı yangın olur da eş zamanlı salgın olmaz mı?

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  31 Mayıs 2020 /   1252 Okunma

  Eş zamanlı yangın olur da eş zamanlı salgın olmaz mı?


   

  Covid-19 adı verilen virüsün neden olduğu hastalık, Çin’in Vuhan kentinde ilk görüldüğünde, ne olduğu anlaşılamayan bir olgu olarak tıp dünyasının önüne geldi. Hekimler önce bu hastalığa bir virüsün mü, bakterinin mi, yoksa başka bir etkenin mi neden olduğunu çözmeye çalıştılar.

   

  Bir pandemi, yani, tanımlanamayan bir etkenin neden olduğu, dünya çapında salgın olarak nitelenen bu olay, ölümcül bir hastalık olarak, kısa sürede tüm dünyada eş zamanlı görülmeye başlandı.

   

  Bir dizi araştırma sonunda bu pandeminin nedeninin, aslında 2003 yılından beri tanınan ve bugüne kadar değişik tam 18 versiyonu ile salgınlara neden olan ‘Covid’ kod adlı virüsün, yeni bir versiyonu olduğu tanımlandığında, on binlerce kişi bu hastalığa yakalanmış, binlerce ölüm yaşanmıştı bile.

   

  Kafamın içinde cirit atan tilkiler durmadan soruyorlardı: “Acaba bu virüs, ilk kez Vuhan’da mı bir biçimde dünyaya geldi ve o kentte yaşayanlar arasında hızla yayılıp, ölümlere neden oldu? Sonra da Çinlilerin eliyle mi tüm ülkelere yayıldı?” Geçmiş yüzyıllarda, iki büyük salgının orijin noktasının Vuhan kenti olduğunu bilenler bu fikri yadırgamadılar.

   

  Ama benim tilkiler, bu kez de bir başka soruyu kafama sokup duruyorlardı: “Yoksa birileri mi Çin’in ortasına bu virüsü bırakıverdi?”

   

  ABD’de Mr. Trump bu salgının Çinlilerin bir soğuk savaş taktiği olduğunu, onların eliyle dünyaya yayıldığını yana yakıla, bağıra çağıra anlatmaya uğraştı bir süre, Çin’den cevap gecikmedi… Sonra herkesin can derdine düşmesiyle sesi kesildi ABD Başkanı’nın.

   

  Sonunda dünyanın, üç-beşi dışında hemen her ülkesinde Covid-19 görüldü ve büyük çapta ölümlere neden oldu. Peki ne oldu, nasıl oldu da bu virüs her yerde eş zamanlı olarak yayılma ve etkin olma olanağı buldu?

   

  Bu olayı izlerken benim tilkiler aklıma, zaman zaman ülkemizde veya dünyanın çeşitli bölgelerinde, eş zamanlı olarak çıkan orman yangınlarını soktular her nedense.

   

  Hatırlarsınız, geçmiş yıllarda ülkemizde, birçok yerde, birkaç noktada birden eş zamanlı yangınlar çıkmış, kontrol altına alınması oldukça zor olan bu afetlerde, hektarlarca ağaçlık alan kül olmuş, o ormanlarda yaşayan hayvanlar, her yönden ateş etraflarını sarınca kaçamayıp, telef olmuşlardı. Hatta bu yangınlarda çok deneyimli orman mühendislerinin, itfaiyecilerin de hayatlarını kaybetmelerine tanık olduk.

   

  Şimdi ne alakası var demeyin.

   

  Kötü niyetle yapılan işler her alanda olabilir. Sadece ormanı yakıp, bundan rant elde etmek isteyenler mi, bir bölgenin birkaç noktasında birden yangın başlatırlar ve işi zorlaştırıp, yangının istedikleri miktarda alanı etkilemesini isterler. Elbette sadece rant için değil, ülkenin servetine zarar vermek isteyen terör odaklarının da böyle işler yaptıkları görüldü bizde ve dünyada. Her ne olursa olsun, bir şeyin zora sokulması isteniyorsa, yöntem genellikle birçok noktada saldırıda bulunmak, kontrolü zorlaştırmaktır.

   

  Şimdi gelelim Covid-19 olayına.

   

  Efendim olay Çin’de bir kentte başladı ve dünyaya yayıldı değil mi? Peki dünyaya yayılmadan önce Çin’in hangi kentlerine bulaştı da buralara sığmayıp dünyaya dağıldı bu meret? Hiç… Çin’de bu olay sadece 2-3 kentte görüldü. Bu kentler de Ocak ayında karantinaya alındı ve giriş çıkış yasaklandı.

   

  Peki Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na dünyanın tamamına bir anda nasıl yayıldı Covid-19? Üstelik olay görülen ülkelerin bir kısmına bu dönemi bırakın, tarih boyunca tek Çin vatandaşı gitmemiş, bu ülkelerden de Çin’e tek kişi gitmemişken…

   

  İşte sorunun cevabı yukarıda verdiğim yangın örneğinde gizli.

   

  Birileri dünyanın başına bu kadar iş açacağını öngörmeyerek, ekonomik olarak zayıflatmak istediği bir ülkenin başına musallat etmeye çalıştı bu virüsü. Diğeri de dünya ekonomi pastasından daha büyük bir dilimi, hatta pastanın yarısından çoğunu yiyebilmek için, sağlam bir intikam aldı. Bu arada bizim gibi iki arada, bir derede kalan ülkeler de nasibini fena halde aldı salgından…

   

  Peki kimdir bu duruma sebep olan? Ve kimdir dünyanın dört bir yanında eşzamanlı yangını pardon salgını çıkartan?

   

  Bakın bir olayda en çok yaygarayı kim yapıyorsa, ortaya çıkan durumun baş suçlusu odur. Diğeri de onun bağırdığı…


Yorum Yap