Gerçekten “Yeter Artık” !...

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  14 Ekim 2019 /   1331 Okunma

  Gerçekten “Yeter Artık” !...


  Antalyamızın güzel doğası, yıllardır yol yapma uğruna, onu hiçe sayanların hedef tahtası olmaya devam ediyor.

   

  İnsanın aklı almıyor, boş duran onca arazi parçası varken, artık teknoloji her türlü sondaja olanak tanır, tünel açmak çocuk oyuncağı haline gelmişken, neden birileri ağaç keserek, doğayı her yönden katlederek yol yapma merakını bırakmıyor.

   

  Sadece yol yapmak için mi? Konuttan, otele; meradan, haraya her türlü yapılaşma adına, yani her cinsinden arazi rantı için, doğayı katletmekten çekinmiyor birileri.

   

  Doğu yönde Gazipaşa’dan, Batıda Patara plajının ucunda Eşen Çayına, kuzeyde ise Burdur, Isparta ve Konya il sınırlarına kadar uzanan 25.200 kilometrekarelik alanda, nice yayla, ova, dağ ve tepelerde milyon yıl önce oluşmuş ve yıllar içinde kendi kendini yenileyip, hâlâ yaşamını sürdüren, dünyanın en önemli faunalarından biri, tarla, arsa ya da yol güzergâhı elde etmek için çatır çatır feda ediliyor.

   

  Allahtan ülkede, henüz duyarlığını kaybetmemiş, hukuku ve yasaları, her türlü baskıya karşın koruyan, kararlarını toplum adına, toplumun menfaatleri doğrultusunda veren yargıçlar var da, “ben yaptım oldu” ile iş yürütmeye alışmış olanlar her dilediklerini yapamıyorlar.

   

  Bunun son örneği de Kaş-Kalkan yolu için Kaputaş plajının da çevresi ile etkileneceği projede yaşandı.

   

  ‘Duble yol’ yapacağız diye, bölgenin endemik bitkilerle kaplı doğasını umursamayanlara ve bu isteğe “Çed raporu gerekli değildir” diyenlere,  Antalya 2. İdare Mahkemesi “Olmaz” dedi.

   

  Kararda, özetle “Planlanan yolun 2 bin 842 metrelik kısmının, koruma esaslarına uygunluğu bozduğu ve 1'inci derece doğal sit alanının en uzun kenarından geçerek, SİT alanı bütünlüğünün mutlak suretle bozulmasına sebep olacağı kanaatine varılmıştır. Diğer taraftan 1'inci derece doğal SİT alanı içerisinde yapılması planlanan yolun kuzeyinde, köy ile dağ yolu, güneyinde ise sahil yolunun bulunduğu gerçeğinin tespit edilmesiyle, bu yolun yapılmasına olanak veren görüş yazısındaki ‘zorunlu hali’ ortadan kaldırıldığı mütalaa edilmektedir” denildi. Kararda, bu bölgenin önemli endemik bitkisi olan Kaputaş Andızı’nın, bu projede göz ardı edildiği de yer aldı. Böylece bu karara kurul olarak “olur” diyen, Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu kararı da iptal edilmiş oldu.

   

  Bu içtihatlar doğrultusunda, Kaş çevresindeki beş köyde yapılan imar planlarının da, bu karar doğrultusunda iptali gerekmekte.

   

  Geçmişte, her iptal kararından sonra, “ Umarım bu karar, gelecekte böyle anlamsız rant projesi yapacaklara ders olur” diyen ve her defasında da hayal kırıklığına uğrayan bir duyarlı vatandaş olarak, bu kez alınan bu kararın son olmasını diliyorum. Gerçekten YETER ARTIK !....


Yorum Yap