Haberler üzerine

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  2 Ağustos 2019 /   916 Okunma

  Haberler üzerine


  Bu Cuma günü üç konuya değineyim, oldukça güzel bulduğum, ama kafamda kuşkular yaratan haberleri ben de buradan sizinle paylaşayım istedim.

   Birinci konumuz Antalya’nın aslında yıllardır var olduğu yörede bilinen, ama yeni ortaya çıkartılmış gibi haberlere yansıyan ilk jeotermal kaynağı ile ilgili. Gazipaşa ilçemizde adı bu kaynaktan dolayı Ilıca olan mahallede, yeni ortaya çıkartıldığı ve Antalya’nın ilk jeotermal kaynağı olduğu haberde vurgulanıyor. Haberin bu kısmındaki tek doğru Antalya’da bilinen ilk jeotermal olması. Kaynak Roma döneminden Osmanlı Dönemine termal tedavisinde kullanılmış. Yani yeni bulunma kısmı şaibeli. Habere göre bir özel yatırımcı tarafından izinleri alınarak yapılan sondajla üç kuyu açılmış. Ruhsatı veren Antalya Valiliği. Ruhsat yasal yani. Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabileceği yolunda alınan rapor sonucu, kaynak suları, sağlık turizmi hizmetinde değerlendirilecekmiş. Burası da harika. Ama benim aklımı kurcalayan konu, bu ruhsat özel bir kişiye verileceğine, belediye veya bir başka devlet birimi ruhsatı alsaydı, sonra bu alanı ve kaynakları kiralama yoluyla özel sektöre devredip, güzel bir gelir elde etseydi, daha iyi olmaz mıydı. Bu konuda Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu’nun görüşü alınmış mıdır. Çünkü bu kaynaklar tarihsel, doğal SİT kapsamında olmalıdır. Neyse olayı izleyip, sonuçları daha detaylı paylaşırım gelecek günlerde.

  Gelelim ikinci konuya... Muratpaşa Belediye Başkanımız sayın Av.Ümit Uysal geçtiğimiz günlerde Antalya’daki bisiklet tutkunlarıyla bir araya gelip, onların etkinlikleri hakkında bilgi aldı ve bisiklet kullanımı konusunda görüşlerini iletti. Başkan Uysal Antalya’da bisiklet kullanımının yaygınlaşması için çalıştıklarını, bu amaçla kurslar bile açtıklarını anlattı. Sevgili başkanın özgün projelere imza atma konusundaki gayretlerini biliyor, takdirle izliyoruz. Ama dostluğumuza sığınarak, ben başka konularda da başkanımızın, dolayısıyla belediyemizin uygulamaları konusunda bazı eleştiriler getirmiştim, bu konuda da küçük bir itirazım olacak. Örneğin yeraltı çöp konteynerleri uygulamasının yanlış, ya da eksik yapıldığını vurgulamıştım. Konteynerleri yer altına almak elbette çok güzel bir uygulama, ama onları kullanacak vatandaşı eğitmezseniz, konteynerlerin içi değil, çevresi çöple doluyor. Başkanım bir süre önce Tarık Akan Parkı açılışında bu konuya değinmiş, halkı bu konteynerleri kullanma konusunda eğiteceklerini söylemişti. İşte bisiklet olayında da böyle bir çekincem var. Bisiklet yolu yapmak, halka bisiklete binmeyi özendirmek çok güzel ama, bu kentte motorlu taşıt kullananların da, yoğun  bisiklet kullanılan bir kentte, bisikletlere ayrılmış yolların ve araçların nasıl kullanmaları gerektiği konusunda uyarılmaları, eğitilmeleri gerekir. Yoksa iş sadece göstermelik olup, kalır. Bu konuda da örneklerle yazmaya devam edeceğim önümüzdeki haftalarda.

  Ve son konu... Sanatsal bir haber, yaz ortası... Ne kadar mutlu oldum anlatamam... Döşemealtı Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen Döşemealtı Kitap Günleri'nin açılışı geçtiğimiz gün gerçekleştirildi. 8 Ağustos tarihine kadar Döşemealtı Kent Meydanında 11:00-23:00 saatleri arasında gezilebilecek fuarda bir çok etkinlik de düzenlenecek. Hayırlı olsun diyor, Döşemealtı Belediye Başkanımız sayın Turgay Genç’e yaz ortasında böyle bir etkinliğe verdiği destekten dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.


Yorum Yap