İşsiz Kalanların İkilemi: Virüsten mi Korkalım, Parasızlıktan mı?

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  28 Mart 2020 /   1136 Okunma

  İşsiz Kalanların İkilemi: Virüsten mi Korkalım, Parasızlıktan mı?


   

  Haftalardır Koronavirüs belası ile uğraşan dünyamızda, günlük yaşam adeta durma noktasına geldi. Yüzdoksan küsur ülkede Covid-19 kod adlı bu virüs görüldü, görülmeye de devam ediyor.

   

  Virüsün etkisini gösterdiği ülkelerde ya tedbirler hemen alındı ve tüm dehşetine karşı olayın önü hızla kesildi. Ya da vurdumduymaz davranıp, “Bize bir şey olmaz” felsefesiyle, salgının yayılması tetiklendi.

   

  Dünya’da, Covid-19’a karşı spesifik tedbirlerin nasıl alınacağını önceden bilmiyor olsa da, böyle durumlara karşı öngörülü davranıp, değişik bilimsel planlar geliştirmiş ülkelerin var olduğunu bu pandemi (dünya çapında salgın) bizlere gösterdi.

   

  “Büyük ülke” dediğin, sanal rakamların arkasına sığınıp, halkı ekonomik olarak sıkıntı içindeyken, aslında var olmayan büyüme rakamları ve enflasyon rakamları açıklayarak olunmuyor.

   

  Böyle olağanüstü zamanlarda halkının sağlığını nasıl koruduğun, piyasa ve ev ekonomisini nasıl yönettiğin senin devlet yapını gösteriyor.

   

  Dünyanın en büyük ekonomilerinden Çin, salgının orijin (çıkış) noktası olmasına, inanılmaz hızla yayılan virüse binlerce vatandaşını kurban vermesine karşın, ülkede yüzlerce yıl önce yaşanan salgınlardan ders alarak geliştirdiği (B) planı sayesinde belayı, kısa sürede pasifize edip, iki ayda durdurmayı başardı.

   

  Diğer bir dev ekonomi olan ABD ise önce vurdumduymaz davranıp, devlet başkanının virüs kapma şüphesi ortaya çıkınca, virüsle savaşa girişti, ancak geç alınan tedbirler dolayısıyla, virüs koca ülkede hızla yayıldı. ABD’de sağlık işlerinin tamamen özel sektör elinde olması nedeniyle de, halkın sağlık hizmetini ancak para ödeyerek alması gerektiğinden, sağlık sigortası olmayanlar korumasız kalıp, virüsün kendilerini yakalamasının önüne geçilemedi. Bu durum dolayısıyla, bugün itibariyle ABD, Çindeki vak’a sayısını sollayıp, dünya lideri oldu.

   

  Avrupa’da da durum farklı olmadı. Akdeniz kıyısına sahip ülkelerden İtalya ve İspanya, Çin ile olan ticari ve Turistik ilişkileri nedeniyle virüsün en erken görüldüğü ülkeler olurken, yönetim zaafları nedeniyle, o yukarıda yazdığım “ bize bir şey olmaz abi” felsefesi yüzünden inanılmaz insan kayıplarıyla karşılaştılar. Fransa yönetimi sıkıntıyı biraz geç farketse de diğer ülkelerden daha hızlı önlemler alarak, insan kayıplarını daha alt düzeyde tutmayı başardı. Almanya da işi sıkı tutup, salgını disiplinli bir uygulama ile yavaşlatmayı başaran ülkelerden.

   

  Peki ya ülkemizde…

   

  “Ülkemizde Koronavirüs vak’ası yok” diye mutlu olduğumuz ve önlem almadan tüm sosyal aktiviteleri devam ettirdiğimiz son günden (10 Mart) bu yana, ülke olarak bir kabusun içindeyiz.

   

  Geçtiğimiz ay, yani Şubat’ın ortasında, Doğuda İran’da, Batıda İtalya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde Covid-19 görüldüğü bilinir, salgın yüzünden kayıplardan söz edilirken, biz spor müsabakalarını oynatıyor, okulları kapatmadan eğitime devam ediyorduk.

   

  İlk vak’a görüldüğü açıklanınca, “ vayy başımıza gelenler” diyerek, önlemler almaya başladık. Tüm halkın bu önlemlere uymasını beklerken, sağlık çalışanlarımız, hızla artan virüs bulaşmış hasta sayısıyla baş etme çabasına giriştiler. Devlet olarak önlemler alındı. 65 yaş ve üzerine sokak yasaklandı. Okullar kapatıldı, halka “ kendi önleminizi kendiniz alın, evde kalın” dendi. Ama benim vurdumduymaz halkım hala sokağa çıkıyor, parklara, sosyal alanlara koşuyor. Bazılarının dünya umurlarında değil. Aklıma Orhan Veli’nin ünlü şiiri geliyor; Ne atom bombası, ne Londra konferansı; Bir elinde cımbız, bir elinde ayna, umurunda mı dünya…

   

  Devletin, Sosyal ve Sağlık yönünde aldığı bir miktar olumlu önlem keşke Ekonomik yönde de alınabilseydi de, salgın nedeniyle işini kaybetme noktasına gelen çalışanlar, “virüsten mi, parasızlıktan mı daha fazla etkileneceğiz” ikileminde kalmasalardı.


Yorum Yap