İyi ki Varsın Saadet Öğretmenim…

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  15 Eylül 2021 /   714 Okunma

  İyi ki Varsın Saadet Öğretmenim…

   

  Bugün size Saadet Özkan’dan bahsedeceğim.

   

  15 Haziran 1978, İzmir doğumlu bir okulöncesi eğitim uzmanı kendisi. Kısaca Anaokulu Öğretmeni.

   

  Bir gün öğrencilerinin, okulun müdürü tarafından cinsel istismara uğradığını öğrenir.

   

  Bu suçu ve işleyen müdürü araştırmaya başlar.

   

  Özkan, yaptığı araştırma sonucu İzmir'in Menderes ilçesinde, 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunulduğunu ortaya çıkarır ve istismarda bulunan okul müdürünün yargılanmasını sağlar. Dava sonunda müdür 82 yıl ağır hapse mahkûm olur.

   

  Bu işi kotarırken birçok baskıya maruz kalır, ama yılmaz ve devam eder. Ülkemizde bu konu basında şöyle bir yer alır ama haberciler konuyu derinlemesine ele almaz, halkımız da konuyu basit bir 3. Sayfa haberi olarak okur, dinler geçer.

   

  Ama dünyada bu olay duyulunca Saadet öğretmen tüm uluslararası medyaya konu olur, kendisi 2017 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından "Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü"ne layık görülür.

   

  Özkan'a ödülü Beyaz Saray'daki törende, First Lady Melania Trump verir. Özkan'ı sahneye davet eden konuşmayı yapan, ABD Siyasi İşlerden Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Thomas A. Shannon, "Saadet öğretmen yetkililerden gelen baskılara, öteki öğretmenlerden gelen tehditlere karşın sesini kısmadı. Kendisi cesareti ve kararlılığı, adalet arayışı ve siyasi baskılara karşı direnişi nedeniyle bu ödüle layık görüldü" der.

   

  Başlattığı bu mücadeleyle ülkede milyonlarca çocuğa ve aileye umut olan Saadet Özkan, 2017 yılının Temmuz ayında Mersin'li bir iş adamı olan Yücel Ceylan ile birlikte Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği UCİM’ni kurar. Bu dernek ülkemizdeki çocuklara yönelik pek çok cinsel istismarın ortaya çıkıp, faillerinin yakalanıp yargılanmasında önemli rol oynar.

   

  Ülkede 50 bin aşkın gönüllü UCİM üyesi ile birlikte farkındalık eğitimleri veren Özkan, aynı zamanda çocuk istismarı davalarında da aktif olarak gönüllü avukatlar ile omuz omuza mücadele vermeye devam ediyor.

   

  Saadet Özkan medya tarafından ülkemizde pek önemsenmez ama birçok sivil toplum kuruluşu kendisini ve çabalarını maddi, manevi destekler, onu yaptıkjları için ödüllendirir. Bu mütevazı ama girişken öğretmen dünyada da büyük ses getirir ve tanınır.

   

  Kendisini sayısız ödüller verilir. Bir kaçını sıralayarak bitirmek istiyorum bugün yazımı.

   

  * Amerika Birleşik Devleti İnternational Women Of Courage Award (Uluslararası Cesur Kadın ) Ödülü

  * 2019 Elle Dergisi Yılın İlham Veren Kadın Ödülü

  * Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Hukuk Ödülü

  * Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık Ödülü

  * İz gazete 2016 İz Bırakanlar Ödülü

  * Mavişehir Rotary Meslek Hizmet Ödülü

  * Ankara Bahçelievler Rotary Meslek Ödülü

  * Ege Rotaract Kulübü Onur ve Özveri Ödülü

  * Amerika Florida Pensacola Fahri Vatandaşlık Ödülü

  * Amerika Los Angles Eyaleti Eğitimci ve toplumsal cinsiyet Aktivisti Ödülü

   

  İyi ki varsın Saadet Öğretmenim.


Yorum Yap