İyi ki Varsın Spor !

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  21 Eylül 2020 /   2197 Okunma

  İyi ki Varsın Spor !

  Coronavirüs’ün dünyamızı esir aldığı günümüzde, insanların yaşadığı yoğun bunalımdan çıkış için sığındığı nadir olguların başında spor geliyor. İnsanlar, salgın nedeniyle, işyerleri kapanınca veya çalışma saatleri azaltılıp, eve kapanmak zorunda kalınca doğal olarak ekonomik bunalımın içine yuvarlandılar.

   

  Bu dönemde kahvehaneler, restoranlar, kafeler, internet kafeler, tiyatrolar, sinemalar kapanıp, spor karşılaşma ve yarışmalarının da durması sonucunda, insanlar, özellikle erkekler kendilerini oyalayacak, rahatlatacak bir şeylerin arayışı içine girdiler.

   

  Sporla hiç ilgisinin olmadığını bildiğim birçok dostumun bile, “Sokağa çıkıp, sinemaya, tiyatroya gidemiyoruz. Şu maçlar başlasa da oyalansak” diye serzenişte bulunmaya başlayınca, durumun vehameti daha net ortaya çıktı.

   

  Ve sonunda dünyanın birçok yerinde olduğu gibi, ülkemizde de futbol müsabakaları ile diğer spor branşlarında karşılaşma ve yarışmalar başladı da özellikle biz erkekler rahatladık. Hanımlar, TV’lerdeki yemek programları, diziler, uyduruk yarışmalarla, gün içinde kendilerini oyalamayı başarıyorlardı ama biz erkekler, bunlarla fazla ilgilenmediğimiz için sıkıntıdan patlıyor, akıllı telefonlarımızda oyun oynayarak vakit öldürmeye çalışıyorduk.

   

  Ancak bu meşgale erkekler için yetmiyordu. Spor, dünyadaki erkeklerin herhalde %70’den fazlasını ilgilendiren bir olgu. Spor organizasyonlarının yeniden başlaması ile biz erkekler, neredeyse tüm sıkıntılarımızı unutup, müsabakalara odaklandık. Evlerde de, eğer birden fazla TV yoksa, kumanda ve kanal kavgaları yeniden başladı. Karı-koca kavgaları arasında TV kanal kavgalarının önemli bir yüzde tuttuğunu, sosyologların araştırmalarından öğreniyoruz.

   

  Kentimizde, beylerin olduğu gibi hanımların da spora olan düşkünlükleri hep bilinen bir sosyal gerçektir. Biz Antalya kentinde yaşayanların yaşamında, özellikle basketbol ve ardından futbol herkesin ilgi odağında yer alır. Spor müsabakalarını izleyen hanımların sayısı azımsanmayacak boyuttadır.

   

  Yıllarca üst liglerde yer alan basketbol takımlarımız, öncelikle Büyükşehir Belediye ile Kepez Belediyesi basketbol takımlarımız, ilginin basketbolda yoğunlaşmasını sağlamışken, bir önceki BŞB başkanının anlaşılmaz bir tutumla, takıma yatırımı kesmesi sonucunda basketbolseverler büyük hayal kırıklığı yaşadılar. Aynı Belediye Başkanının kentin merkezinde yer alan Atatürk Spor Salonu’nu, müze yapacağız diye yok etmesi de salon sporlarına olan ilginin adeta yok olmasına neden oldu.

   

  Kepez Belediyesi de, bir ilçe belediyesi olarak, bir yere kadar sürdürdüğü yatırımları, kentte yer alan kurum ve kuruluşlardan sponsorluk anlamında yeterli desteği görmediği için sürdüremedi, küçülerek alt liglerde devam etme kararı aldı.

   

  Allahtan son yıllarda kentimizin gözbebeği iki futbol takımımızın Süper Lig’de gösterdikleri başarılı performanslar, futbol müsabakalarının, basketbolda kaybedilen spora ilgiyi yeniden oluşturmada önemli bir yer tutmasını sağladı.

   

  Bu hafta sonu ikinci hafta maçları oynanan Futbol Süper Liginde, ilk iki haftada başarılı sonuçlar alan takımlarımız, kentimizin Coronavirüs salgını nedeniyle bunalan, sıcak yaz günlerinde evlerinde büyük zaman geçirmeye mahkûm olmuş halkı için, yüz güldüren, iç ferahlatan güzellikler yarattılar.

   

  Kentimizin güzide iki takımını, Antalyasporumuzu ve Alanyasporumuzu, bugüne kadar bize yaşattıkları keyifli spor sevinçleri adına kutluyor, özellikle Alanyaspor’a, Avrupa Kupasında oynayacağı ön eleme müsabakasında kolaylıklar diliyoruz.

   

  Birileri “spor müsabakaları toplum için en iyi uyuşturucudur” gibi bir laf etmiş olsa da, kim ne derse desin spor müsabakaları, rekabetinin insanda, adrenalini artırmak ve dolayısıyla heyecan duygusunu ayaklandırarak, metabolizmasına olumlu katkı yapmak özelliğinin yanısıra, toplum dinamiklerini yüksekte tutmada da büyük önemi olduğu yadsınamaz.

   

  O halde “İyi ki Varsın Spor” diyor, tüm insanlarımızı, takımlarımızın maçlarını, stadlara gidemiyor olsak da, daha yakından izlemeye davet ediyoruz.


Yorum Yap