“Kadının Adı Var” deme zamanı gelmedi mi?

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  23 Ekim 2021 /   1298 Okunma

  “Kadının Adı Var” deme zamanı gelmedi mi?

  “Arkadaş sen de organizasyonlara ve oralarda oluşan hatalara taktın son günlerde” demeyin lütfen.

   

  Her dönemde gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilecek organizasyonlara asla lafım yok. Hele öznesi Kadın olan etkinliklere… Hepsi aslında birbirinden önemli etkinlikler.

   

  Ancak etkinliklerin başarısı detaylarda gizlidir. Hele o detaylar, işin ucunu “Bizim nezdimizde Kadının Adı Yok” boyutuna getirirse, ben orada lafa karışırım.

   

  Geçtiğimiz yazılardan birinde değindiğim Altın Portakal örneğin... Bu festival 58 yıldır Antalya’mızın yüz akıdır ve olmaya devam edecektir. Organizasyonu düzenleyen ve bir hafta boyunca başarı ile sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne başta sevgili Başkanımız Muhittin Böcek ve Tertip Komitesi olmak üzere teşekkür ederiz.

   

  Kapanış gecesindeki olay aslında bir iş kazasından öte bir şey değildi. Detaylara biraz dikkat edilseydi o ödül töreni tadından yenmez olacaktı. İrdeledik ve gerekli uyarıları dilimiz döndüğünce yaptık. Biliyorum ki gelecek yıllarda detaylara biraz daha dikkat edilecek ve daha başarılı organizasyonlar izleyeceğiz.

   

  Ancak burada bir şeyi atlamamamız gerektiği kanısındayım.

   

  Yazımda, konunun özneleri olan sanatçılardan erkek olanın, sahnedeki davranışlarının hiç yakışık almadığını söylemiştim. Ancak beyefendi ertesi günlerde başka mecralara çekti konuyu. Bir genç kadın sanatçının başarısını yok sayıp, olayı siyasi bir kavgaya dönüştürerek, kadını hor gören, aşağılayan söylemlerle işi iyice sulandırdı. Sahnede kadın sanatçının sarf ettiği “İstanbul Sözleşmesi” ile ilgili cümleler, belli ki Taş Fırın Erkeğini rahatsız etmiş, olayı Kadının Burada Adı Yok boyutuna getirmekten o nedenle hiç beis görmemiş.

   

  Gene geçtiğimiz günlerde başlayan ve 10 gün boyunca başarı ile devam eden Kadın Kooperatifleri Festivalini yaşadık Antalya’mızda.

   

  Bu Organizasyona imza atan Kepez Belediyesini de, başta sevgili Başkanımız Hakan Tütüncü ve Organizasyon Komitesi olmak üzere kutluyorum. Ancak bu organizasyonun da açılışı bence falsolu idi.

   

  Kadın ile ilgili bir etkinliğin açılışında, sahnede adeta erkek egemenliği hüküm sürüyordu.

   

  Kurdele kesme töreninde, Belediye Başkanı Sayın Hakan Tütüncü’nün yanında bir kız çocuğu, arkasında da bir hanımefendi var. Sağda ve solda sıralanmış erkeklerin arkasında da kadraja geride duran bir, iki hanımın başları giriyor.

   

  Bu da, bir kadın etkinliğinde, kadınlarımız adına bizi fazlasıyla üzüyor.

   

  İşte size basit bir detay daha… Dikkat edilse herkes mutlu olacak… Ancak olmuyor, olamıyor, bir şeyler çalakalem olunca organizasyon bir yerlerden defo veriyor.

   

  Kadınların sorunlarını dile getirmek için çeşitli etkinlikler düzenlenir ya, bunların bir kısmında da kadınları hiç göremezsiniz ülkemizde.

   

  Örneğin 2019 Yerel Seçimleri öncesi, bu kez de Çanakkale’nin Kepez’inde 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir panel düzenleniyor. Konuşmacılar tümüyle erkek. Her biri bir siyasi partinin Kepez Belediye Başkan Adayları.

   

  Toplantının gerçek olup olmadığını merak edip, Belediyeyi arayanlara panelin gerçek olduğu söyleniyor. Belediye Başkanının Özel Kalem Müdürü İbrahim Bey toplantıyı onaylıyor ve neden kadın konuşmacı olmadığı sorusuna ise, “8 tane kadın muhtar adayı var, onlar da birer cümle ile kendilerini anlatacaklar” diyor. Ancak afişte sadece erkekler var ve onlar saatlerce konuşacaklar, kadınlar ise birer cümle hakkına sahip. Nasıl bir ülkede yaşıyorsak, birileri bir halt ediyor, sonra özrü kabahatinden büyük açıklama ile durumu idare etmeye kalkıyor.

   

  Şimdi başka ülkelerde böyle şeyler olmuyor mu diyenlere de verecek bir örneğim var elbet.

   

  İşte yabancı bir ülkede olagelen ve dünya gündemine düşer düşmez büyük tepki toplayan açıklama ve sonucu…

   

  Yıl 2020, Japonya’nın Tokyo kenti Olimpiyat Oyunlarını düzenleyecek, hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.

   

  Tokyo Olimpiyat Oyunları Hazırlık Komitesi Başkanı, eski başbakanlardan Yoşino Mori toplantıdan toplantıya koşturuyor. Bu toplantılardan birinin çıkışında basının sorularını yanıtlarken, “Kadınlar çok konuşuyor, o nedenle de toplantılar uzadıkça uzuyor” diyor.

   

  Bu haber medyada yer alır almaz tepkiler çığ gibi büyüyor. Milletvekilleri dahil, ülkedeki tüm kadınlar resmen ayağa kalkıyor, tepkilerini gösteriyorlar. Hatta Olimpiyat Oyunlarında görev alacak Gönüllülerin önemli bir bölümü istifa ediyor. Bu ifadeler dünyanın her yerinde de büyük tepki topluyor.

   

  Oluşan tepkilerin baskısına dayanamayan 83 yaşındaki Mori istifa ediyor. Çünkü ne kadar densiz olursa olsun, bir Japon, istifanın erdem olduğunu bilir ve uygular.

   

  Ben ülkemizde yaptıkları ve söyledikleri bini aşan nicelerini gördüm de, istifa edene rastlayamadım henüz. Bu erdemi yakaladığımız gün, dünyadaki saygınlığımız da kat be kat artacak eminim.

   

  Ve de son söz: Değerli Büyüklerimiz, ülkemizde artık “Kadının Adı Var” deme zamanı gelmedi mi?


Yorum Yap