Müziği çok özlemişiz…

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  18 Mayıs 2022 /   828 Okunma

  Müziği çok özlemişiz…

  Bugün biraz sanattan bahsedeceğim. Ben bir müziksever olarak, çok erken yaşlarımdan beri Türk Sanat Müziği ile haşır neşir olmaktan çok mutlu olurum. Antalya’da yaşamaya başladığım günden bu yana da amatör koroları izleyip içinde bulunmaktan geri durmamaktayım.

   

  Son iki yılı, Koronavirüs pandemisi nedeniyle, diğer pek çok şey gibi boşa geçirdik. 2020 ve 2021 yıllarında çalışmalarına ara vermek zorunda kalan Antalya’nın Amatör Koroları, salgın tehdidinin azalması ile yeniden çalışmalarına ve konserlerine başladılar.

   

  İçinde bulunduğumuz hafta, hemen her akşam, özellikle Türk Sanat Müziği koroları izleyicileri ile buluşmaktalar. Bendeniz de konserden konsere koşturma maratonuna başladım.

   

  İçinde bulunduğumuz haftaya Antalya Türk Müziği Topluluğunun konseri ile başladık. Topluluk, iki yıl önce vermeyi planladıkları Avni Anıl Eserleri Konserini, 16 Mayıs Pazartesi akşamı Muratpaşa Belediyesi Kültür salonunda gerçekleştirdi.

   

  Şef Aydemir Tuncer yönetiminde, merhum bestekâr ve müzik insanı Avni Anıl’ın eserlerini koro ve solo icralarla izleyicilerin beğenisine sunan Antalya Türk Müziği Topluluğu büyük beğeni topladı.

   

   

  İki yıldır müzikten ve konserlerden ayrı kalan Antalyalı müzikseverlerin doldurduğu salonda tınlayan namelere, zaman zaman izleyiciler de eşlik etti. Topluluk, konser sonunda dinmek bilmeyen alkışlarla damaklarda eşsiz bir tad bırakarak sahneden ayrıldı.

   

  Haftanın ikinci konserinde ise, 20. Kuruluş Yıldönümü’nü kutlayan Türkiye Emekli Subaylar Derneği TESUD’un Türk Sanat Müziği Topluluğu sahne aldı.

   

  17 Mayıs Salı Akşamı (dün) Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonunda, topluluğun kurucu şefi Fevzi Yılmaz’ın adına düzenlenen konserde, Şef Gönül Saykal yönetimindeki koro, birbirinden güzel eserleri seslendirirken, solo icralar da büyük beğeni topladı.

   

  Bu arada, topluluğun şefi Gönül Saykal’ın solo icrası sırasında, koroyu misafir şef olarak Antalya Barosu TSM Korosu Şefi Avukat Cengizhan Gököz’ün yönetmesi de konsere büyük renk kattı. Topluluk konser sonunda bitmeyen alkışlara, bir eseri tekrar yaparak yanıt verdi.

   

  Haftanın üçüncü konserinde ise, Dil-Rübâ Türk Sanat Müziği Topluluğu 18 Mayıs Çarşamba akşamı (bu akşam) “Bahar Dönemi Konseri” ile sahnede olacak.

   

  Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda saat 20:00’de başlayacak konserde, Dil-Rubâ TSM Topluluğunu Şef Ezgi Elmas yönetecek. Kuruluşundan bu yana ikinci kez dinleyicilerinin huzuruna çıkacak olan topluluk, genel olarak popüler eserlerden oluşan bir repertuvar sunacak.

   

  Verdikleri ilk konserle büyük beğeni alan topluluğun, bu akşam gerçekleşecek konserlerinin de unutulmaz olacağını düşünüyor, herkesi bu güzel konsere davet ediyorum.

   

  Bahardan yaza geçtiğimiz şu günlerde konserler önümüzdeki haftalarda da devam edecek. İnternette yer alan tanıtımları izleyip, hepsi ücretsiz sunulan konserleri ajandanıza not edin derim.

   

  Şu birkaç gün boyunca katıldığım ve katılacağım konserler gösterdi ki pandemi döneminde Müziği çok ama çok özlemişiz.

Yorum Yap