N'ooolcek şimdi

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  10 Ağustos 2019 /   828 Okunma

  N'ooolcek şimdi

   

  Biliyorsunuz her hafta Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri bu köşede sizlerle oluyorum. Bu hafta gelişen olayları izlerken, günlerde küçük bir kayma yapmak gerekli oldu ve yazıları Perşembe, Cumartesi bandına kaydırdık.

   

  Bugün yazacağım konu, Narenciye Caddesi üzerindeki spor alanının yerine yapılan akaryakıt istasyonu. Geçtiğimiz yıl olay daha meclis gündeminde iken yazmıştım köşemde, “ Bir spor alanı, hem de meskûn alanda yer alan bu tesis nasıl akaryakıt istasyonu yapılır” diye. Burada ne kamu menfaati söz konusuydu, ne de yasal oluru vardı. Akaryakıt istasyonlarının meskûn alanların dışına çıkartılması için çareler aranırken, yenilerine ruhsat vermek hangi akla uyardı acaba... Ama uydu birilerinin aklına ve iktidarı, muhalefetiyle Belediye Meclisleri plan tadilatını onaylayıverdi.

   

  Bu alanda akaryakıt istasyonu yapılması konusu nasıl gelişti? Bir bakalım mı?...

   

  Narenciye Caddesi üzerinde bir spor tesisi vardı. Mülkiyeti belediyede olan arazide yerleşik, çevre mahallelerdeki gençlerin spor yapmaları için inşa edilmiş, işleteni Karadenizli olduğu için de Trabzonspor tesisleri olarak anılan bir yerdi. Lokal kısmında futbol maç yayınları yapılır, evinde şifreli kanallar olmayan çevre halkı burada maç seyreder, lezzetli menüsüyle hizmet veren büfesinde karnını doyururdu. Bir gün bu mekanın Antalyaspor’a, gelir getirmek üzere tahsis edildiğini öğrendik. Sevindik doğal olarak. Finansal açıdan sıkıntıda olduğunu bildiğimiz kulübümüze böyle bir destek elbette sevindiriciydi. Buraya kadar güzel değil mi? Ama kazın ayağı öyle değil. Antalyaspor’a tahsis edilen bu alanın, bir tesis yapılarak kulübe gelir getirmesi beklenirken, burada bir akaryakıt istasyonu yapılmasının planlandığı öğrenildi. Kulüp yönetimi bu alan için ihale açtı. İhale muhammen bedeli 40,5 milyon. Kimse katılmayınca yapılamayan ihaleden sonra Antalyaspor Kulübü Derneği bu alanı 25 milyona pazarlık usulü kiraya verdi. Kiralamayı yapan Antalya’nın ünlü petrol firmalarından Bozkan Petrol. Ve bu kuruluş kiraladığı alanda akaryakıt istasyonunu inşa ediyor. Yapı aşağı yukarı tamamlanmış, hatta pompaları yerleştirilmiş durumda.

   

  Ancak geçtiğimiz günlerde, bu konu ile ilgili şok bir gelişme yaşandı. Bu alanın akaryakıt istasyonu olmasına Mimarlar Odası Antalya Temsilciliği itiraz ederek dava açmıştı. Davayı gören Antalya 4. İdare Mahkemesi’nin görevlendirdiği bilirkişi sonunda raporunu hazırladı ve bu alanda akaryakıt istasyonu açılmasının sakıncalarını etraflıca anlattı.

   

  Dün değerli gazeteci büyüğüm İbrahim Akkaya “Ne Olacak Şimdi” başlığı ile konuyu gazetemizin manşetine taşıdı. Yazı İşleri Müdürümüz sayın Songül Başkaya geçtiğimiz yıl Milletvekilliği adaylığı için Belediye Meclis Üyeliğinden istifa etmeden önce, Antalya’da kamu menfaatine uymayan tüm gündem maddelerinde olduğu gibi bu alanla ilgili itiraz şerhini koymuştu karara. Onun meclis üyeliği dönemlerinde Antalya’da her konuda karar alınırken meclisler (Muratpaşa ve Büyükşehir) ince eleyip, sık dokumak zorunda kalıyorlardı. Ancak dediğim gibi Milletvekili adaylığı söz konusu olup, Meclis Üyeliğinden ayrılır ayrılmaz, bu alanla ilgili plan tadilatı kararı hızla hem de oybirliği ile meclislerden geçti. Başkaya geçtiğimiz yıl köşesinde yazdığı bir yazıda bu konudaki çekincelerini etraflıca anlatmıştı.

   

  “Ben demiştim” demeyi hiç sevmem ama bu defa söyleyeceğim; “Ben demiştim...”

   

  Bütün bunların ışığında günümüzün sorusu;

   

  N’ooolcek şimdi?

   

  Tüm okurlarımın Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, esenlikler diliyorum...


Yorum Yap