Pandemi Sürecinde “Eğitim” Sıkıntısı

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  11 Eylül 2020 /   1741 Okunma

  Pandemi Sürecinde “Eğitim” Sıkıntısı


   

  Koronavirüs’ün ülkemizde yarattığı tahribat, sadece can kayıpları ile sınırlı değil elbet.

   

  Salgının başladığı günden bugüne ülkemizde, çalışanların işlerini kaybetmeleri ve iş insanlarının sanayicisi ve tüccarıyla, iş yerlerinde yaşadıkları sıkıntılar, zaten kör topal giden ülke ekonomisinin iyice tepetaklak olmasına neden oldu.

   

  Ancak, bence Covid19 virüsünün ülkede yarattığı asıl tahribat, okulların kapanması ve yeni eğitim ve öğretim yılı zamanının gelmesine karşın, bir türlü açılamamaları nedeniyle yaşanıyor.

   

  31 Ağustos tarihinde açılacak denilen okullar, vaka ve ölüm sayılarındaki belirgin artışın ardından açılamadı ve uzaktan eğitim adı altında, ülkemizde hiçbir sağlıklı altyapıya sahip olmayan bir sistemin uygulanacağı açıklandı. Evet uzaktan eğitim bu dönem için gerçekten en sağlıklı eğitim yöntemi. Ancak hangi altyapı ile?

   

  Öncelikle evlerde her çocuğun ayrı bir odası, masası, hepsinden önemlisi de bu uzaktan verilecek eğitimi izleyecek, yeterli teknolojisi olacak.

   

  Bırakın Anadolu’yu, büyük şehirlerde bile, kaç evin çocuğunun, çocuklarının ayrı odası var? Hadi ayrı odası var diyelim; birden fazla çocuğun olduğu (ki, Anadolu’muzda her evde birden fazla çocuk vardır) evlerin kaçında her çocuğa ayrı bir televizyon, akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar düşer?

   

  Soruları böyle uzatıp gitmek kolay da, bunlara olumlu verilecek yanıt sayısını artırmak olası değil.

   

  Eğitim programlarını uygulamak için yeni kanallar (EBA 1-2-3 vs) açarak, yayın yapmayı başaran devletimizin, öğrencilerin bu yayınları sağlıklı olarak nasıl izleyeceklerini de düşünmesi gerekmez mi?

   

  Aileler evlerinde eğer tek çocukları varsa, sıkıntıyı bir nebze daha kolay aşabilirler belki ama, örneğin biri ilkokul, diğeri lise çağında öğrenci okutan velilerin işleri inanılmaz zor olacak.

   

  Hele üç ve daha fazla öğrencisi olan evleri düşünmek bile akıllara zarar. Allah herkesin yardımcısı olsun.

   

  Bu pandemi süreci insanlığa bir sürü yeni şey öğretti. Pandemik, yani önceden öngörülemeyen durumlar karşısında, devletlerin ve yönetimlerindeki ülkelerde yaşayan insanların, böyle durumlarla karşılaştıklarında, ellerinin altında hazır tuttukları değişik planlarının olması gerekliliği bugün ortaya çıkmıştır.

   

  Elbette her şey, ekonomi güçlüyse kolay planlanıyor, zorluklar çabuk aşılıyor.

   

  ABD ve AB ülkeleri güçlü ekonomileri sayesinde, bu pandemi sürecini, tüm negatif koşullara karşın az hasarla atlatmaya uğraşıyor, bunda da çoklukla başarılı oluyorlar.

   

  Mesela, sağlık altyapısındaki güçsüzlükle dünya gündemine oturan ve büyük sayıdaki bulaşı ve ölüm olayları ile sarsılan ABD, ekonomisinin gücü sayesinde krizi bu yönde çabuk atlatırken, eğitim sisteminin oturmuşluğu sayesinde de, okulları açarak yaptığı deneme ile vaka sayılarındaki yükselmeyi görünce, okulları yeniden kapatıp, uzaktan eğitime geçti.

   

  O ülkede, evlerde, çocukların rahat çalışma ortamı bulacakları, kendilerine ait özel odaları bulunduğundan, eve ekstra TV ve Bilgisayar satın almak, her ailenin ekonomisinin yapabileceği bir iş olduğundan, uzaktan eğitim hiç de sıkıntı yaratmadan başladı.

   

  Umarım biz de bir gün böyle öngörülemeyen durumlara hazırlıklı olmayı başaran, gerçekten sağlam ekonomisi ile sağlam altyapılarını oluşturmuş bir ülke olmayı başarırız.

   

  Mustafa Kemal Atatürk’ün bize mirası olan devrimler, hep bu tür bir devlet olabilmemiz için bize yol göstericidir. Bu mirasa sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur, lütfen unutmayalım.


Yorum Yap