Sayın Valimizden Rica Ediyorum...

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  12 Kasım 2019 /   991 Okunma

  Sayın Valimizden Rica Ediyorum...

  Antalya’da Ulusal Bayramlar ve Anma Günleri büyük coşkuyla yaşanır. Bu kentin geleneğidir bu.

   

  Ancak son yıllarda bu coşkuya anlamsız gölgeler düşüyor. Ne yazık ki, her Ulusal Bayram ya da Anma Gününde, Cumhuriyet Meydanında hep aynı kaos yaşanıyor. Alanda bulunan Atatürk Anıtına çelenk koyma törenleri her ne hikmetse, bir türlü sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilemiyor.

   

  Antalya Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi çelenkleri dışında, bu kentin önemli dinamikleri olan Siyasi Partiler ile Sivil Toplum Kuruluşlarının çelenkleri, resmi törende anıta yerleştirilemiyor.

   

  Tören sırasında protokol sıralarında bu kuruluşların temsilcileri yer alıyor, ama çelenklerini koyamıyorlar. Tören bittikten, törene katılan bando, bayraklar, halkın bir bölümü alandan ayrıldıktan sonra, çelenkler Mustafa Kemal Atatürk anıtına takdim ediliyor, çok sağlıklı olmayan bir ses düzeniyle,bir siyasi partinin İl Başkanı veya bir Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı biraz durumu eleştiren, biraz dam o günün anlam ve önemini yansıtan bir konuşma yapıyor,.

   

  Sonrasında selfi yapma veya parti ve sivil toplum kuruluşu yöneticileriyle yanyana olup fotoğraf çektirme yarışı başlıyor. Telefonunu birine uzatıp, “ bir fotoğrafımı çeksene” diyenlerin sayısı öyle çok oluyor ki, yöneticiler bir anlamda bunalım yaşıyorlar ve ‘resmi ‘ olmaktan çıkmış olarak icra edilmeye uğraşılan tören de ‘resmen’ sulandırılmış oluyor.

   

  Şimdi bu noktada gelelim, “ne yapabiliriz?” konusuna...

   

  Bu garip tören yapısını nasıl normale döndürebiliriz? Kurum ve kuruluşları üzmeden, sıkıntı yaratmadan, sağlıklı bir töreni nasıl kotarırız? konusunu çözecek tek merci kentimizin Valilik makamıdır.

   

  Sayın Valimiz, umut ediyorum ki bu konuyu, herkesi mutlu edecek şekilde, geleneksel tören moduna döndürecek genelgeyi yayınlayarak çözecek ve gelecek bayramlarda ve anma günlerinde prosedürün normal yolda yürümesini sağlayacaktır.

   

  Bir Antalyalı olarak, sayın Valimiz Münir Karaloğlu’ndan bu konunun çözülmasini önemle rica ediyor, keyifle kutlanan bayramları veya anlamına uygun yapılan anma günü törenlerini özlemle bekliyorum.


Yorum Yap