Turizm ve Muz Üzerine...

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  16 Aralık 2019 /   1158 Okunma

  Turizm ve Muz Üzerine...

  Tüm ülkede bugün, siyasiler ve devletin her kademedeki bürokratları, her yapılanın, her üretilenin, kısacası bu ülkenin elinde bugün ne varsa hepsinin kendi dönemlerinde oluştuğunu iddia edecek kadar keskin konuşmalar yapmaya bayılıyorlar.

   

  Bakınız, geçtiğimiz aylarda ard arda turizm istatistikleri yayımlandı. “Rekorlar Kırıyoruz” diye övünç dolu cümleler kuruldu, sayılar verildi...  Evet doğru bu sayılar... Antalya Havaalanı gerçekten çok büyük miktarda turistin giriş çıkış yaptığı bir kapı oldu geçtiğimiz yaz... Ancaaaak, bu sayıda turistin kente, dolayısıyla ülkeye bıraktığı para ne kadar oldu? Rekor kırılan bu yıldaki turizm girdileri, 7-8 yıl önceçok daha az sayıda turistin bıraktığı miktarın bile gerisinde...

   

  Bu konuda bir miktar konuşan ve konusunun uzmanı olan kişiler oldu ama onları dinleyen oldu mu? Olmadı... Olmadı da, geçtiğimiz günlerde açılan Turizm Tedarik Fuarının açılışında sayın Valimiz “ Turizmi şehirle buluşturmalıyız” dedi ve Barcelona örneğini verdi.

   

  E biz, bir süre önce, bu rekor çığlıkları atılırken bu konuya değinip, bu köşede konuyu dile getirmedik mi? Turizmle ilgili sivil toplum örgütlerinin yöneticileri aynı konuyu dile getirmediler mi?

   

  ATSO bile bu konuya destek olmak için festival düzenlemedi mi?

   

  O zaman turizmin tüm paydaşlarının, kent esnaf temsilcilerinin, Belediye yetkililerinin ve konu ile ilgili  sivil toplum örgütlerinin sayın Valimizin koordinatörlüğünde bir çalıştay düzenleyerek, gelecek senenin planlamasını şimdiden yapmaları ve her şey dahil olarak bilinen, özellikle Rus ve Arap turistlere hitap ederek sayıyı artıran, ama para bırakmayan, ucuz turizm uygulamasının yerine kente daha çok girdi sağlayacak turizm ikamelerinin ön plana çıkartılarak, turizmdeki girdi sıkıntısının aşılmasını sağlamaları sektörün geleceği açısından daha verimli olmaz mı?

   

  Öte yandan, Manavgat’ta muz üreten bir serayı ziyaret eden sayın Valimiz Münir Karaloğlu’nun oradaki sözleri şöyle yansıdı gazete sütunlarına:

   

  "Muz artık Antalya'nın ve Manavgat'ın çok önemli bir ekonomik girdisi haline geldi. Bunu görmemiz lazım, 3- 5 yıl sonra Manavgat'ta en az turizm kadar bir girdiyi biz muzdan sağlayacağız. Buna herkesin destek vermesi lazım. Hem tanıtım, hem de tüketim noktasında. Burada bir de çağrı yapalım, Antalya'daki özellikle turizm tesislerinde, bundan sonra hiç kimse tesisine ithal muz koymasın. Artık yerli muzumuz ithal muzdan daha kaliteli, daha lezzetli, rayihası, görüntüsü ve her şeyiyle ithal muzdan daha kaliteli. 'Artık Antalya'daki turistik tesislerde yerli muzu tercih etsinler' diye buradan çağrı yapalım" dedi.

   

  Sayın valim Antalya’dan Anamur’a tüm sahil bandı yüzyıllardır muz ağaçlarıyla kaplı idi. Bu muz sizin de değindiğiniz gibi, bölgemize özel, rayihası ile büyüleyici olan yerli muzumuzdu... 1980’lerde 90’larda bile denizin içine kadar uzanan muz bahçeleri bölgenin özelliği idi... Ancak Turizm’den büyük gelir beklentisi ile muz bahçeleri yerini turistik tesislere bırakınca, bugün yerli muzu arar hale geldik. Manavgat’ın muzu yıllardır var ve dünyada ünlü zaten. Yani bu bölgede yerli dediğimiz güzel kokulu muz hep var... Ancak ranta kurban edilmiş durumda...

   

  Elbette bu muza sahip çıkıp, onu yeniden çok üretilir ve yenir hale getirmek gerekir, bu konuda size katılmamak mümkün değil sayın Valimiz.. Bu konuda da yapacaklarınızı özlemle bekliyoruz...


Yorum Yap