“Virüs mü? Parasızlık mı” ya da “2020 = BC – AC”

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  31 Mart 2020 /   1901 Okunma

  “Virüs mü? Parasızlık mı” ya da “2020 = BC – AC”

   

  Geçtiğimiz Cumartesi bir ikilemi sorgulayıp, bitirdim yazımı; “ Virüs mü? Parasızlık mı?”… İşte devamı…

   

  Elbette canımız en büyük önceliğimiz. Yaşamak güzel şey. Sağlıklı yaşamak her şeyden önemli hepimiz için. Ancak kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için de paraya ihtiyacımız var. Gerçi ülkemizde, konforlu bir yaşam için gereken paraya kaçımız sahibiz? Bu da ayrı bir paradoks.

   

  Ancak en azından yaşamını sürdürebilmek için insanların, gerekli barınma, beslenme, sağlıklı kalabilme ve enerji ihtiyacını karşılamak üzere, belli bir miktarda paraya gereksinimi olduğu kesin.

   

  Bu “Gerekli miktarın” ne kadar olduğunun belirlenmesi, özel veya kamuya ait sektörlerde çalışan insanların oluşturacağı örgütler ile patronların (buna devlet kademesindeki üst bürokrasi belirleyiciler de dahildir) arasında, reel değerler üzerinden yapılacak pazarlık sonucu gerçekleşmelidir. Dünya’da ücretlerin belirlenmesinde reel rakamlara dayanan kriterler belirleyici olmaktadır. Ücretlerin de fazla kavgaya gerek olmadan belirlenmekte olduğunu bilmekteyiz. Peki, ya ülkemizde???

   

  Korona savaşı verdiğimiz bu günlerde, ülkemizde “Evde Kal” sloganı dışında, ücretli çalışanlara ve küçük esnaf dediğimiz geçimini ufacık işyerinden sağlayan kesime işsiz kalması halinde bir işsizlik ödeneği vaad edilmiştir. Ama uygulamada insanlar bu işsizlik ödeneğinin hangi kriterlere bağlı olduğunu, nasıl ödeneceğini bilmemekte, bu yüzden de evde kalınca, aç kalacağını düşünüp, canı pahasına işe gitmeye devam etmekte.

   

  Çalışırken bir anda işsiz kalana ve tedbiren işyeri kapanan esnafa yönelik ne yapılmıştır?  “Evde Kal” çağrısına uyabilmesi için nasıl bir  tedbir getirilmiştir? Şu ana kadar hiç… İşyeri kapanan esnaf ile çalışanları, aslında bu bağlamda aynı kaderi paylaşmaktadırlar. Eğer önceden yaptığı bir miktar birikimi yoksa bu insanlar açlığa mahkum olacaklardır bir süre sonra.

   

  Uçak biletlerinde, konut satışlarında KDV oranını düşürmek, Banka ATM’lerinde günlük para çekme miktarını yükseltmek, SGK prim ve vergi beyannameleri verme süresini ertelemek çalışana hiç bir getiri sağlamaz. Milletin bankada birikmiş parası yok ki çekme limiti onu ilgilendirsin. Bu tamamen patronları rahatlatmaya yönelik bir tedbir. Hepsine hayırlı olsun.

   

  Büyük devlet olduğumuzu sıklıkla tekrarlayan bakanların ve sayın Cumhurbaşkanının, büyük devlet olmanın baş kriteri olan sosyal devlet yapısını hızla çalıştırıp, işsiz kalan ve bundan sonrasında da, tedbirleri uygulamak adına (bir süreliğine olsa da) işsiz kalacak vatandaşların temel ihtiyaçlarına yönelik destekleri maddi olarak sağlamaları, devletimizin virüse karşı savaşta kırmızı çizgisi olmalıdır.

   

  Eğer devletimiz bu pandemiyi tıbbî çalışmalarla, teknik olarak önleme savaşı verirken, sosyal olarak da tedbirlerini gerçekçi temellere dayandırarak alırsa, “Evde Kal” çağrısı çok daha büyük katılımla karşılığını bulur ve ülkemiz bu belayı kolay atlatan ülkeler sıralamasında başı çeker.

   

  Dünya önümüzdeki dönemde emin olun yeni bir çağa girecektir. Böylesi pandemik (insanoğlunun evrensel boyutta hiç tanımadığı salgın) durumlara karşı gelecekte tek tek bireylerin, bu bireylerin oluşturduğu toplumların ve bu toplumları yönetecek devlet yapılarının geliştireceği tavırlar çok farklı olacak, insanlık her duruma hazırlıklı farklı bir duruşa geçecektir.

   

  İşte bu duruşu sergileyebilecek devletler, gerçekten büyük devlet olarak yaşamlarını sürdürmeye muktedir olacaklardır. Bugünkü pandemi göstermiştir ki ekonomik büyüklük virüsü yok etmeye yetmiyor. Hele çarşı pazarı yanarken büyük ekonomi olduğunu iddia eden ülkelerde asla.

   

  İçinde yaşadığımız günler bir yeni dönemin miladı bence. 2020 gelecekte anılırken, BC – AC kısaltmaları ile anılacaktır. Bu kısaltma tarihte İngilizce olarak İsadan Önce (Before Christ) - İsadan Sonra (After Christ)’yı ifade etmekte kullanılan deyimlerin kısaltmalarıydı ve arasındaki çizgi ( 0 ) sıfır tarihini, yani miladı sembolize ediyordu.

   

  Şimdi ise BC – AC Before Covid (Covid’ten önce) – After Covid (Covid’ten Sonra)’in sembolü olacaklar ve aralarındaki çizgi 2020 yılını betimleyecek. Sağlıklı günler diliyorum hepinize…


Yorum Yap