Vurduğunuz sayı olsun…

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  6 Kasım 2021 /   1096 Okunma

  Vurduğunuz sayı olsun…

  Hani “Dananın Kuyruğu Kopacak” derler ya, bu hafta sonu Voleybol 1. Liginde öyle bir müsabaka bizleri bekliyor.

   

  Sigorta Shop Kadınlar Voleybol 1. Liginde mücadele eden ve namağlup zirve ortağı olan Muratpaşa Belediyesi Kadın Voleybol Takımı, gelecek hafta sonu kendi gibi namağlup ve set averajı ile ligin zirvesinde yer alan Karşıyaka ile deplasmanda karşılaşacak.

   

  Bizim Kızlar, geçtiğimiz Pazar günü evinde oynadığı müsabakada Eskişehir temsilcisi Mihalıççık’ı 3-1 mağlup ederek zirve iddiasını sürdürdü.

   

  Ligin ilk dört haftasında iki deplasman, iki de iç saha maçına çıkan Paşa’nın Sultanları, deplasmanlarda Fethiye Bahçeşehir Koleji ve Sivrihisar’ı aynı sonuçla 3-2, iç sahada ise Fenerbahçe Terrazzo ile Mihalıççık’ı gene aynı sonuçla 3-1 yenmeyi başardı ve zirveye ortak oldu.

   

  Ligde mağlubiyeti olmayan ve set averajıyla lider pozisyonundaki diğer takım olan İzmir Karşıyaka da dörtte dört yaparak zirveyi Bizim Kızlarla paylaşıyor. Onlar da ilk dört haftada iki iç, iki de dış saha galibiyetine imza attılar.

   

  İşin ilginci, Karşıyaka ve Muratpaşa Belediyesi ilk hafta maçlarında farklı takımlarla oynadılar ama, sonraki üç maçlarında, birbirlerinin oynadığı takımlarla eşleştiler. Yani aşağı yukarı güçlerin dengesi test edilmiş durumda.

   

  Peki her iki takımda dörder galibiyete sahip olmalarına ve namağlup zirveyi paylaşmalarına karşın, puan tablosuna baktığımızda niçin Karşıyaka 12, Muratpaşa Belediyesi ise 10 puana sahip?

   

  Bunun cevabı Voleybol Oyun Kurallarında saklı.

   

  Uluslararası Voleybol Oyun Kurallarına göre bir Voleybol müsabakasında ortada 3 puan var. Eğer bir takım müsabakasını 3-0 veya 3-1 kazanırsa, 3 puanın tamamına sahip oluyor. Müsabakayı 3-2 kazanırsa, hanesine 2 puan yazılıyor.

   

  3-0 veya 3-1 yenilen takım doğal olarak puan alamazken, 3-2 yenilen takım ise 1 puanın sahibi oluyor.

   

  Bu kurala göre iki müsabakasını 3-2 kazanmış olan Paşa’nın Sultanları, rakiplerine birer puan hediye ederek 10 puanda kaldı. Karşıyaka ise tüm maçlarını 3-0 veya 3-1 kazanıp toplamda 12 puanla bu hafta itibariyle zirveye sahip oldu.

   

  7 Kasım Pazar günü, Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda oynanacak müsabakada kızlarımız mutlak galibiyet niçin sahaya çıkacak.

   

  25 yaş ortalamasına sahip takımımızın kadrosunda bir yabancı oyuncu bulunuyor. On Türk oyuncunun yer aldığı kadro, Emin İmen ve Ali Kamberoğlu hocalarımızın yönetiminde, ilk dört haftada gücünü gösterip çıtayı çok yükseltti.

   

  Kızlarımızdan, İzmir’de de parkeyi rakiplerine dar edip, yeni bir zaferle Antalya’ya dönmelerini bekliyoruz.

   

  Haydi Paşa’nın Sultanları, bu maç ligin geleceğine ışık tutacak. Vurduğunuz sayı olsun…


Yorum Yap