Zammın Hayırlısı Olur mu?

 • Ziya Nur Sezen

  Ziya Nur Sezen Yazı Arşivi
  16 Ağustos 2019 /   1097 Okunma

  Zammın Hayırlısı Olur mu?


  Bayram arası bitti, yeniden sizlerle kavuştuk. Hepinizin geçmiş bayramını tekrar kutluyor, bayram coşkusu ve güzelliğinde geçecek günler diliyorum.

  Bayram ertesine Antalya’da zamla uyandık. Ama bu zam haberi zaten beklediğimiz, olması gereken bir zam haberiydi ve Antalya ulaşımında pozitif sonuçları olacaktır diye umuyorum.

   

  Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından yapılan değerlendirme sonrası toplu taşıma ücretlerinde bir ayarlamaya gidildi. Yeni tarife dünden itibaren geçerli olmaya başladı. Yeni düzenlemeye göre tam bilet 3 lira 20 kuruş, indirimli 2 lira 70 kuruş, öğrenci 1 lira 80 kuruş, kredi kartı 3 lira 20 kuruş, kullan at biletler 3 lira 50 kuruş oldu.

   

  Şimdi diyeceksiniz ki zam haberi nasıl hayırlı olacak, bize faydası ne?

   

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), zam kararını alırken dayandığı gerekçeyi açıkladı ve akl-ı selimle düşününce bu kararın son derece yerinde olduğu görülmekte. Antalya Büyükşehir Belediyesi zam kararı gerekçesinde şöyle diyor: “ 2 yıldır aynı tarife üzerinden hizmet veren toplu taşıma esnafı: akaryakıt fiyatlarındaki artış, amortisman, sigorta, bakım-onarım ve işletme giderlerindeki artışı gerekçe göstererek talepte bulundu. Son dönemde hizmetlerdeki aksama göz önüne alındığında bu zam kaçınılmaz olmuştur.”

   

  Antalya ulaşımına değen kadın elinden sonra doğal olarak beklentilerimiz arttı. Ben kadın eli değen işlerin bereketinin çok olduğuna inananlardanım. Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu’nun başına Avukat Deniz Filiz, Yönetim Kurulu Üyeliği’ne de Antalya siyasetinin gözü kara ve doğruları söylemekten, doğruların arkasında durup, kavga etmekten çekinmeyen kadını Songül Başkaya getirilince umutlarım tavan yaptı. İşte bu zam olayını; halka zarar getirmeden, esnafın daha iyi hizmet vermesini sağlayacak yönde yapılmasını UKOME ile Ulaşım A.Ş. birlikte gerçekleştirdiler.

   

  Yapılan düzenleme sonrası 60 dakika içinde yapılacak aktarma ücretsiz olacak. Yapılan hesaplamalarla bu ücretsiz aktarma sayesinde halkın cebinden zam olarak çok daha küçük bir meblağ çıkmış olacak. Nasıl mı? Çok basit... Eski tarifede 2.60+1.00(aktarma ücreti) = 3.60 lira öderken, şimdi 3.20+0= 3.20 lira ödeyecek vatandaş. Ama bu zam sonrası belediye ulaşım esnafından daha sağlıklı hizmet, seferlerin aksamaması için daha fazla özen isteyecek ve bunun takipçisi olacak. Ne diyelim zam iyi bir şey değil elbet ama, esnafı da düşünmek zorundayız. Hayırlara vesile olur inşaallah.

   

  Ulaşım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Deniz Filiz; bayram öncesi bir açıklama yaparak,  Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Ulaşım A.Ş. olarak Antalya’da toplu ulaşımı daha fazla kullanmaya yönelik uygulamalarla Antalya trafiğini de belirli ölçüde rahatlatmak istediklerini açıkladı. Yönetim Kurulu Üyesi Songül Başkaya ile yaptığımız sohbette de Antalya için çok önemli çalışmaların içinde olduklarını öğrendim. Bu arada güzel bir haber de şehrin kuzey bölümünde yapımı gerçekleştirilen, ancak daha tamamlanmadan yolcu taşımaya başlatılarak risk yaratılan tramvay hattından geldi. Bu kez tüm testleri gerçekleştirilip, bayramda hizmete alındı. Kentimize hayırlı olsun. 3. Etap Raylı Sistem hattı Varsak Durağı-Yeşiltepe Durağı arasında hizmet sunmaya başladı. Yeşiltepe durağı ile 1. Etap arasında ise aktarma yapacak yolcular için ücretsiz ring seferleri düzenlendi. Bu şekilde tek ücretle, Varsak durağından Havalimanı-Expo ve Fatih duraklarına kadar ulaşım sağlanacak. Bu hattın açılması ile, Antalya’nın mevcut 35 km’lik (Nostaljik tramvay hattı dahil) raylı sistemine 11.5 kilometre daha eklenmiş oluyor.

   

  Kentimize hayırlı olsun. Hepinize güzel bir hafta sonu diliyorum.

   


Yorum Yap